12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w brooklyńskim kościele na Park Slope.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sierpień to miesiąc maryjny. Szczególny czas dla parafian z kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza z Brooklynu. 17 sierpnia rozpoczęło się tam dziewięciodniowe nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. W tym roku po raz pierwszy odprawiono tam nowennę do Maryi Rozwiązującej Węzły.

„Ukochana Matko, Najświętsza Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły zniewalające Twoje dzieci, wyciągnij ku mnie Twoje miłosierne dłonie”. Tymi słowami goszczący w parafii ksiądz dr hab. Andrzej Najda, profesor Warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ksiądz dr Janusz Dymek, proboszcz parafii, rozpoczynali każde z dziewięciu nabożeństw.

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły to jedna z najmłodszych modlitw do Matki Bożej. Ułożył ją w 1998 roku Argentyńczyk, ksiądz Juan Ramon Celeiro. Zainspirował go do tego siedemnastowieczny wizerunek Maryi znajdujący się w kościele Św. Piotra z Perlach w Augsburgu, w Bawarii. Nabożeństwo do Maryi Rozwiązującej Węzły zatwierdził kardynał Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires, obecny papież Franciszek. To właśnie on na początku lat 80. zeszłego stulecia studiując w Bawarii został urzeczony pięknem obrazu “Knoten Madonna” oficjalnie zwanym “Maria Knotenloserin”. Z Augsburga przywiózł do Argentyny nie tylko kilka pocztówek z wizerunkiem obrazu ale i jego historię. Obraz powstał na pamiątkę uratowania małżeństwa szlachcica Wolfganga Langemantela, a namalował go Johann Melchior Georg Schmittdner, autor rodzinnego ołtarza Langenmentelów. Obraz łączy historię rodziny z elementarnymi podstawami katolicyzmu i przepełniony jest symboliką: brzemienna Maria stoi na półksiężycu, zgniata nogą węża, jednocześnie rozwiązując węzły wstążki ślubnej.
Nowenna księdza Celeiro została przetłumaczona na ponad 20 języków świata, w tym na arabski i Braila. Maryja rozwiązująca węzły czczona jest w wielu krajach Europy, Ameryki Łacińskiej, a także w Polsce. Pierwszą kopię obrazu znajdziemy w kościele św. Marka Ewangelisty w Kątach Rybackich, w diecezji elbląskiej.

Każdego dnia w nowennie brooklyńscy parafianie powierzając Maryi jedną, trudną i oddalającą ich od Boga sprawę, prosili o rozwiązanie gmatwającego ich życie węzła. Węzłami były m.in. brak wiary, węzeł smutku, trudnych relacji z bliźnimi, węzeł życiowych trudności, chciwości, choroby, braku przebaczenia, węzeł nieufności wobec Pana Boga. W modlitwach wspominano także zmarłych parafian w tym księży którzy przyczynili się w 1895 roku do powstania parafii.

Natomiast w sobotę poprzedzającą niedzielną Mszę odpustową odbył się przygotowany przez Radę Parafialną piknik z loterią. Relaks na świeżym powietrzu urozmaiciła połyskująca dekoracja oraz muzyka prezentowana przez “DJ Mieczysława”. Sezonowe potrawy z grilla i domowe wypieki wychwalane były przez parafian i gości. Wśród nich byli nauczyciele sobotniej szkoły, wielu uczniów a także księża: proboszcz parafii dr Janusz Dymek, wikary Cezariusz Jastrzębski oraz zaproszeni: ks. Sergiusz Emanuel i prof. Andrzej Najda.

W niedzielę 25 sierpnia Mszę odpustową koncelebrowali po polsku i po angielsku ks. Najda, ks. Dymek oraz ks. Jastrzębski. O 12 w południe z kościoła wyruszyła procesja z feretronem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz z parafialnymi chorągwiami. Uczestniczyli w niej między innymi tegoroczna marszałek Parady Pulaskiego z południowego Brooklynu pani Maria Siek, Junior Miss Ewelinka Pelekhach, nowa dyrektor polskiej szkoły mgr Małgorzata Czajkowski wraz ze swoją poprzedniczką mgr Teresą Ramotowską, nauczyciele, uczniowie w tym wielu harcerzy i zuchów. Parafia świętowała także kolejną rocznicę posługi kapłańskiej proboszcza ks. Janusza Dymka. Podziękowania należą się organiście, panu Wojciechowi Typrowiczowi czuwającemu nad świąteczną oprawą muzyczną. Muzyka bowiem i pokaz slajdów z Jasnej Góry wzbogaciły kończący odpustową Mszę Św. krótki spektakl artystyczny w reżyserii katechetki pani Alicji Ptasznik. Otóż odtworzono scenkę Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego: modlitwę autorstwa kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Śluby zostały uroczyście złożone na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku przy udziale miliona wiernych. Na pustym fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały wtedy biało-czerwone kwiaty, a internowany przez komunistów Kardynał Wyszyński złożył Śluby w miejscu swojego odosobnienia, w Komańczy. W niedzielę, ks. Jastrzębski wcielił się w postać Prymasa Tysiąclecia i odczytał Rotę Ślubów, towarzyszył mu uczeń klasy IV, ministrant Mateusz Wysocki. Wzruszenia dostarczyła scenografia: na pustym fotelu prymasowskim leżał, jak wtedy latem ‘56 roku, bukiet dwukolorowych kwiatów.

Odpust w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie zakończył tradycyjnie już Wielki Jarmark. Główną atrakcją były małopolskie cukrowe ciasteczka z dziurką oraz prawdziwe pierniki w kształcie serca z lukrowanymi napisami “Kocham Cię” oraz “Serce Sercu” wykonane przez panią Małgorzatę Czajkowski.

Sierpniowe uroczystości maryjne na Brooklynie są wyjątkowe. Zaproszeni przez ks. proboszcza goście z Polski i diecezji, praca parafian w tym nauczycieli i katechetów, udział dzieci – stwarzają niezwykłą atmosferę bliskości z Maryją, podtrzymują polską tradycję, zbliżają ludzi i są na wysokim poziomie intelektualnym i edukacyjnym.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520