HomePILNE

URE zatwierdził nowe taryfy: Niższe ceny gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych, niestety prąd droższy

URE zatwierdził nowe taryfy: Niższe ceny gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych, niestety prąd droższy

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe, nieco niższe taryfy przedsiębiorstwu PGNiG Obrót Detaliczny.

W nowej taryfie, która będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 roku, ceny gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych obniżono o 2,9 procent. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o 2,6 procent, zarówno dla odbiorców używających gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych.

Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe, zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, ogrzewających także mieszkania gazem. Średnio zapłacą pięć złotych miesięcznie mniej. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi.

Prezes URE zatwierdził też nową stawkę Polskiemu LNG. Taryfa dla usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, ustalona przez Polskie LNG będące operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu, została zatwierdzona do 31 grudnia 2020 roku. Wprowadzenie nowej taryfy oznacza wzrost średniej stawki za usługi regazyfikacji o 1,9 procent. Stawka za przeładunek gazu LNG na autocysterny wzrasta o 0,4 procent. Do wzrostu stawek w istotnym stopniu przyczynił się przewidywany wzrost kosztu zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz energii elektrycznej, jak również koszty związane z planowanym zwiększeniem zakresu usług świadczonych przez Terminal.

*

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na sprzedaż energii od 1 stycznia 2020 roku jedynie dla spółki Tauron Sprzedaż. W przypadku pozostałych trzech firm: PGE Obrót, Enea oraz Energa Obrót, Urząd nie opublikował taryf – URE uznał, że przedstawiły nieuzasadnione koszty. Od 1 stycznia przyszłego roku będą więc korzystać z taryf z 2018 roku.

URE poinformował poza tym, że zatwierdził taryfy na dystrybucję, czyli transport energii dla Operatora Systemu Przesyłowego oraz pięciu największych dystrybutorów energii – ta część rachunków wzrośnie od 60 groszy do 1 złotego 80 groszy miesięcznie.

Prezes URE Rafał Gawin powiedział, że w przypadku spółki Tauron Sprzedaż rachunki łącznie z transportem energii średnio miesięcznie wzrosną o 9 złotych. “W przypadku pozostałych przedsiębiorstw nie opublikowaliśmy dziś ich taryf, ponieważ postępowania zostały zakończone, przedsiębiorstwa mają czas na przejrzenie swoich dokumentów, daliśmy 14 dni” – wyjaśnił.

Na całkowity koszt energii elektrycznej składają się koszty sprzedaży oraz koszty dystrybucji.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K.P./dyd
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/komunikat URE/vey/dyd

COMMENTS