9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

UOKiK wydał stanowisko ws. skutków wyroku TSUE dla frankowiczów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Banki nie mogą domagać się od kredytobiorców opłaty za korzystanie z kapitału, jeśli sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny w obcej walucie. To jedno z głównych stwierdzeń w wydanym przez UOKiK stanowisku, dotyczącym potencjalnych skutków październikowego wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł wówczas, że można unieważnić całą umowę kredytu hipotecznego np. we frankach, jeśli zawiera niedozwolone klauzule. Ostateczną decyzję nadal będzie podejmował sąd.

Po ogłoszeniu wyroku w mediach pojawiły się spekulacje, co będzie działo się po tym, gdy sąd zgodzi się na unieważnienie umowy kredytowej, były też doniesienia, że banki w takiej sytuacji mogą domagać się od kredytobiorców „opłaty za korzystanie z kapitału”, czyli za czas, w którym na przykład mieszkali w domu, kupionym za pożyczone od banku pieniądze.

W swoim nowym stanowisku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdza, że banki nie mają prawa do formułowania tego typu roszczeń. Jak czytamy w komunikacie, „bankowi nie przysługuje uprawnienia do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej”. „Śledząc coraz częściej pojawiające się doniesienia o próbach nacisku przez banki na kredytobiorców kwestionujących ważność umów kredytowych ze względu na zawarte w nich klauzule abuzywne, nie widzę podstaw prawnych, aby były one uprawnione do żądania jakichkolwiek sum pieniężnych od swoich klientów, gdy sąd unieważni umowę” – podkreśla prezes Urzędu Marek Niechciał.

Ponadto, jak pisze UOKiK, październikowe orzeczenie TSUE ma znaczenie dla każdej umowy zawierającej niedozwolone klauzule, nie tylko dla umów na kredyt we frankach. Urząd podkreśla, że ewentualne unieważnienie umowy przez sąd powinno odbywać się zawsze za zgodą konsumenta. UOKiK odnosi się też do kwestii tabel kursowych. „Nie można uznać art. 358 par. 2 kodeksu cywilnego odnoszącego się do średniego kursu NBP za przepis dyspozytywny, tym samym nie można stosować tego przepisu w miejsce nieważnych, niedozwolonych postanowień umów kredytowych w CHF” – pisze UOKiK.

Całe stanowisko można znaleźć pod adresem www.finanse.uokik.gov.pl.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/UOKiK/md/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520