7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Unijny Trybunał uzasadnia przyspieszony tryb rozpatrzenia pytań polskiego Sądu Najwyższego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niezwłoczne udzielenie odpowiedzi pomoże rozwiać poważne wątpliwości – tak prezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości tłumaczy tryb przyspieszony rozpatrzenia pytań polskiego Sądu Najwyższego. Sąd wysłał na początku sierpnia pytania dotyczące przepisów określających przechodzenie sędziów w stan spoczynku po ukończeniu przez nich 65. roku życia. Zwrócił uwagę na zasady niezależności i niezawisłości sądów jako zasady prawa unijnego oraz na zakaz dyskryminacji ze względu na wiek.
Niezawisłość sędziowska jest gwarantowana przez prawo Unii Europejskiej – napisał prezes Trybunału w uzasadnieniu dotyczącym trybu przyspieszonego. Dodał, że wątpliwości polskiego Sądu Najwyższego dotyczą filaru systemu sądowniczego całej Unii. W uzasadnieniu o niezwłocznym rozpatrzeniu sprawy mowa jest też o konsekwencjach, jakie może mieć wykładnia unijnego prawa dla samego funkcjonowania sądu jako najwyższej krajowej instancji sądowniczej. Sam tryb przyspieszony nie wyznacza sędziom żadnych konkretnych terminów na rozstrzygnięcie sprawy. Pracownicy Trybunału powiedzieli Polskiemu Radiu, że kiedy włoski Trybunał Konstytucyjny skierował pytanie do Luksemburga i zwrócił się o tryb przyspieszony, bo chodziło o terminy przedawnienia przestępstw VAT-owskich, wtedy wyrok zapadł po 10 miesiącach. Teraz, zgodnie z regulaminem, wyznaczony zostanie termin rozprawy, w której oprócz przedstawicieli polskiego rządu, Sądu Najwyższego i Komisji Europejskiej będą mogli też wziąć udział przedstawiciele pozostałych krajów członkowskich. Po rozprawie swoją opinię przygotuje rzecznik generalny Trybunału i na jej podstawie sędziowie podejmą decyzję i ogłoszą wyrok. Jest bardzo prawdopodobne, że ze względu na wagę sprawy będzie to Wielka Izba złożona z 15 sędziów – a nie pięcioosobowa, która orzeka w większości spraw.
Do unijnego Trybunału Sprawiedliwości ma trafić też wkrótce skarga Komisji Europejskiej na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym. Zatem obie te sprawy będą rozpatrywane równolegle.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520