HomeŚwiat

Unijny budżet: Polska oczekuje propozycji Niemiec

Unijny budżet: Polska oczekuje propozycji Niemiec

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska oczekuje od prezydencji niemieckiej nowych propozycji w sprawie negocjowanego budżetu Unii Europejskiej. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki przedstawił niemieckiej kanclerz Angeli Merkel stanowisko rządu w sprawie uzależnienia wypłat od kryterium praworządności.

Piotr Müller mówił, podczas konferencji prasowej, że rząd liczy, iż satysfakcjonująca Polskę propozycja pojawi się jeszcze w tym roku, przed grudniowym szczytem Rady Europejskiej. Wówczas, jak podkreślił, będzie mogła zostać przyjęta podczas szczytu.

W rozmowie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel premier Mateusz Morawiecki powtórzył, że Polska jest gotowa zawetować nowy budżet Unii Europejskiej, “jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, które jest dobre dla całej UE, a nie tylko dla niektórych jej członków”. Podkreślił jednak, że Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na możliwie szybkie znalezienie rozwiązania, które “zagwarantuje prawa wszystkich państw członkowskich oraz poszanowanie procedur traktatowych”. Poprosił ponadto o “głębokie przeanalizowanie naszych racji nie tylko z punktu widzenia sporu, który obecnie się toczy, ale także spójności i przyszłej wizji Europy”.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa /wcześn./d Wj/Pilecki/w dyd

COMMENTS