HomeŚwiat

Unijny budżet po 2020 roku, fundusz odbudowy, koronawirus i Schengen, a także… sprzeciw wobec rasizmu. Rozpoczyna się sesja Parlamentu Europejskiego

Unijny budżet po 2020 roku, fundusz odbudowy, koronawirus i Schengen, a także… sprzeciw wobec rasizmu. Rozpoczyna się sesja Parlamentu Europejskiego

Unijny budżet po 2020 roku, fundusz odbudowy, koronawirus i Schengen, a także sprzeciw wobec rasizmu, brexit oraz Partnerstwo Wschodnie – to niektóre tematy rozpoczynającej się dziś trzydniowej sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli (początek po 15.00) W związku z koronawirusem sesja jest zdalna, ale ci europosłowie, którzy są w Brukseli, mogą wziąć w niej udział. Deputowani mają również dziś zdecydować, czy belgijski europoseł Guy Verhofstadt zostanie pozbawiony immunitetu za obraźliwe słowa pod adresem uczestników Marszu Niepodległości w Warszawie.

Chodzi o wypowiedź belgijskiego europosła, byłego premiera tego kraju, na sesji plenarnej w Strasburgu w listopadzie 2017 roku. Podczas debaty na temat praworządności w Polsce Guy Verhofstadt określił uczestników Marszu Niepodległości mianem faszystów i neonazistów. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia postanowił wystąpić do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Belgowi. Prywatny akt oskarżenia złożyli prawnicy Instytutu Ordo Iuris. Komisja prawna Europarlamentu nie zgodziła się na uchylenie immunitetu odrzucając wniosek. Ostateczna decyzja zapadnie dziś na sesji plenarnej. Głosowanie odbędzie się po 16.00, ogłoszenie wyników nastąpi po 20.00. W sprawie belgijskiego deputowanego interweniowali również w 2017 roku polscy europosłowie Marek Jurek i Zdzisław Krasnodębski, domagali się jego ukarania. Ówczesny przewodniczący Europarlamentu Antonio Tajani uznał wtedy, że ożywiona debata pozwoliła dać wyraz różnorodności opinii i że należy szanować wolność wypowiedzi każdego europosła.

Sesja plenarna Europarlamentu rozpocznie się dziś debatą na temat protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji, które ogarnęły USA i niektóre kraje Unii po zabiciu George’a Floyda przez policjanta w Minneapolis. Rezolucję w tej sprawie europosłowie przyjmą w piątek. Także dziś odbędzie się debata przed wideoszczytem na temat unijnego budżetu po 2020 roku i funduszu odbudowy. Następnie europosłowie omówią przyszłość relacji Unii z Wielką Brytanią, a jutro zagłosują nad stanowiskiem Parlamentu Europejskiego w sprawie negocjacji dotyczących nowej umowy o współpracy. Także dziś deputowani będą rozmawiać na temat otwierania granic wewnętrznych w strefie Schengen, zamykanych z powodu pandemii koronawirusa. Oczekuje się, że w rezolucji, którą europosłowie przyjmą w piątek, będą się domagać szybkiego otwarcia wszystkich granic wewnątrz strefy Schengen i przywrócenia swobodnego przepływu osób.
Jutrzejszy blok debat to między innymi Partnerstwo Wschodnie i Hongkong oraz wpływ kampanii dezinformacyjnych podczas pandemii koronawirusa na wolność słowa.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/w hm

COMMENTS