Unia Metropolii Polskich: Producent powinien być odpowiedzialny za recykling opakowań swoich produktów

Unia Metropolii Polskich: Producent powinien być odpowiedzialny za recykling opakowań swoich produktów

Unia Metropolii Polskich skupiająca największe polskie miasta, chce wprowadzenia odpowiedzialności producentów za recykling opakowań ich produktów. Stanowisko w tej sprawie samorządowcy przedstawili dziś w Warszawie.
Wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel powiedział, że brak przepisów obciążających producentów, sprawia, że to mieszkańcy ponoszą koszty recyklingu. “Czas powiedzieć stop, aby wszystkie opłaty były przenoszone na mieszkańców, aby to mieszkańcy bez względu na to, jakich opakowań używają płacili za wszystkie koszty związane z gospodarką odpadami”, mówił. Jak zaznaczył Michał Sztybel, producenci wprowadzają na rynek opakowania, które nie nadają się do recyklingu, są to np. opakowanie zrobione z plastiku, kartonu czy folii.
Minister klimatu Michał Kurtyka zapewnia, że wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta to jeden z priorytetów resortu klimatu w tym roku. “Chciałbym postawić producenta przed dylematem ekonomicznym, czy jest gotów ograniczyć tzw. odpadowość swojego produktu, czy też będzie musiał wziąć odpowiedzialność do samego końca za swój produkt”, mówił.
Ministerstwo klimatu liczy, że przepisy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta zostaną przyjęte przez parlament jeszcze w tym roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M.Szulborska/ap/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0