22.1 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

Osiągnięto historyczne atomowe porozumienie z Iranem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Osiągnięto historyczne porozumienie w sprawie przyszłości irańskiego programu atomowego.

Federica Mogherini podczas konferencji prasowej w Wiedniu potwierdziła zakończenie trwających trzy tygodnie negocjacji, które zamykają niemal dwuletnie rozmowy pomiędzy sześcioma mocarstwami a Iranem.
Treść porozumienia wciąż nie została ujawniona, ale do opinii publicznej docierają pierwsze szczegóły. Według irańskich mediów – agencji IRNA oraz Press TV – Teheran zachowa prawo do wzbogacania uranu. Kontynuowane mają być również prace badawczo-rozwojowe nad wirówkami służącymi do uzyskania większej ilości izotopu uranu. Wszystkie irańskie elektrownie będą kontynuować swoją pracę. Z kolei gospodarcze i finansowe sankcje przeciwko Iranowi zostaną zniesione rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Oprócz unijnej komisarz na konferencji w Wiedniu zabrał głos minister spraw zagranicznych Iranu. Mohammad Javad Zarif podkreślił wagę dzisiejszego porozumienia. „Jestem przekonany, że jest to historyczny moment. Porozumienie nie jest idealne dla nikogo, ale jest tym, co zdołaliśmy osiągnąć. Jest to ważne osiągnięcie dla nas wszystkich” – powiedział.
W irańskich mediach można znaleźć głosy, które nazywają ministra spraw zagranicznych Iranu, Mohammada Javada Zarifa „bohaterem narodowym”. Z goła odmienne nastroje panują w Izraelu. Izraelska odpowiedniczka Zarifa, Cipi Hotovely strytykowała porozumienie, nazywając „historyczną umową kapitulacji Zachodu wobec osi zła pod wodzą Iranu”.

IAR/Adam Czartoryski/Wiedeń/ab

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520