HomePOLSKA

Umowa koalicyjna podpisana!

Umowa koalicyjna podpisana!

Liderzy PIS, Porozumienia i Solidarnej Polski podpisali dzisiaj nową umowę koalicyjną. O sukcesie rozmów koalicyjnych poinformowali, wygłaszając wspólne oświadczenie.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że podpisanie porozumienia to dobra wiadomość, bo oznacza kolejne trzy dobre lata dla Polski.
“Mamy dla państwa radosną wiadomość. Bardzo się cieszymy. Zostało zawarte porozumienie. Ja jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych” – powiedział prezes PiS.

“Różne mogą być okoliczności, bo wiemy, jaki jest dzisiaj świat, jaka jest sytuacja, ale z całą pewnością – wszystko co będzie możliwe do zrobienia dla umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela będzie uczynione. Nasze porozumienie jest tego gwarancją” – powiedział prezes PiS.

Jarosław Gowin z Porozumienia podkreślił, że zgodnie z nową umową rząd będzie się składał z mniejszej liczby ministerstw, przez co będzie działać sprawniej.
“Przed Polską są ogromne wyzwania: pandemia i idący w ślad za nią kryzys gospodarczy” – powiedział Jarosław Gowin. “Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez wiele miesięcy będziemy musieli stawiać czoło i jednemu negatywnemu zjawisku, i drugiemu. Porozumienie obozu Zjednoczonej Prawicy i podpisanie dzisiaj umowy koalicyjnej to jest fakt dobry z punktu widzenia nie tylko naszego obozu” – ocenił.

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro ocenił, że ostatnie pięć lat rządów Zjednoczonej Prawicy to dobry czas dla Polski i Polaków. Wyraził jednocześnie nadzieję, że dzięki podpisanemu dziś nowemu porozumieniu koalicyjnemu także kolejne lata będą owocne dla kraju.

“Wtedy i tylko wtedy, jeśli będziemy zgodnie współpracować szanując decyzję Polaków, którzy postawili na Zjednoczoną Prawicę, szanując wzajemnie swoją podmiotowość i szanując wspólne cele, jakie wyznaczyliśmy sobie” – powiedział Zbigniew Ziobro. “Myślę, że ta dobra współpraca jest zapowiedzią, ktorą możemy państwu jeszcze raz powtórzyć. Jej potwierdzeniem jest zawarta właśnie umowa i podpisane porozumienie” – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że podpisane dziś porozumienie pomiędzy trzema partiami Zjednoczonej Prawicy zapewnia stabilność rządowi. Szef rządu podkreślił, że stabilna większość parlamentarna zapewni możliwość dalszej realizacji programu.

“Bardzo, bardzo cieszę się, że doszło do potwierdzenia naszej pełnej jedności, stabilności – stabilności, która dzisiaj jest tak bardzo potrzebna” – powiedział premier. “To porozumienie, które zostało zawarte, to również potwierdzenie naszych zobowiązań wobec milionów wyborców. Mamy stabilny rząd, mamy stabilną większość parlamentarną, mamy program. Przystępujemy do kolejnej fazy realizacji naszego programu” – dodał Mateusz Morawiecki.

Rozmowy koalicyjne trwały od kilku tygodni. W ostatnich dniach rozważano nawet ich zerwanie i powołanie mniejszościowego rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Poprzednia umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy została podpisana w listopadzie, po wyborach parlamentarnych. które odbyły się 13 października. Wygrała je wspólna lista Prawa i Sprawiedliwości, na które zagłosowało 43 i pół procent wyborców

IAR

COMMENTS