28 C
Chicago
piątek, 12 lipca, 2024

Umorzenie śledztwa ws. nieopublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła śledztwo w sprawie nieopublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku. Dotyczyły one uchwalonych przez Sejm ustaw o Trybunale.

Śledztwo dotyczyło niedopełnienia obowiązków służbowych przez prezesa Rady Ministrów, ministra-członka Rady Ministrów oraz prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji, poprzez zaniechanie niezwłocznej publikacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, 6 kwietnia, 6 czerwca i 11 sierpnia ubiegłego roku, a także podżegania do tych zachowań przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego.
W toku śledztwa uzyskano między innymi dokumenty z biura sekretarza Trybunału Konstytucyjnego, dokumentację Rządowego Centrum Legislacji i przyjętych w nim procedur, a także treść będących przedmiotem śledztwa wyroków Trybunału. Przesłuchano też w charakterze świadków ministra-członka Rady Ministrów, prezesa i wiceprezesa Rządowego Centrum Legislacji oraz pracowników Centrum.
Jak ustalono w śledztwie, zaniechanie publikacji orzeczeń „było działaniem podyktowanym ochroną interesu publicznego, wyrażającym się w niedopuszczeniu do wprowadzenia do obrotu prawnego rozstrzygnięć sprzecznych z obowiązującym porządkiem prawnym”. W ocenie prokuratora, działanie z takiej motywacji, poparte określonymi, ustalonymi w toku śledztwa racjami oraz poglądami części środowiska naukowego, nie może być uznane za intencjonalne działanie na szkodę interesu publicznego, a więc nie spełnia znamion czynu zabronionego.
Jak napisano w komunikacie Prokuratury Okręgowej, „kwestia narażenia na niebezpieczeństwo dobra publicznego lub interesu jednostki mająca wynikać z nieopublikowania orzeczeń” jest dyskusyjna. „Nie można bowiem jednoznacznie rozstrzygnąć, które działanie było działaniem w interesie, a które na szkodę interesu publicznego”.

IAR, Fot. Michał Dyjuk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520