Ulewne deszcze na wschodzie Australii mogą ugasić wszystkie pożary do końca tygodnia

Ulewne deszcze na wschodzie Australii mogą ugasić wszystkie pożary do końca tygodnia

Ulewne deszcze na wschodzie Australii mogą ugasić wszystkie pożary do końca tygodnia. W Nowej Południowej Walii występują one w 24 miejscach. Tamtejszy minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych David Elliott wiąże nadzieje z prognozami, z których wynika, że opady utrzymają się.

“Mimo, że spowodowało to wiele szkód, jednocześnie w sposób znaczący ułatwiło walkę z ogniem. Jest nadzieja, że do połowy czy też do końca tygodnia doprowadzi to do ugaszenia pozostałych pożarów” – powiedział David Elliott.

Pożary w Australii rozpoczęły się we wrześniu. W szczytowym momencie na początku stycznia w Nowej Południowej Walii strażacy walczyli z ogniem w prawie 150 miejscach. W sumie w całej Australii pożary objęły prawie 12 milionów hektarów buszu. Zginęły 33 osoby.

Występujące obecnie intensywne opady ułatwiają walkę z pożarami. Jednocześnie jednak wiąże się z nimi ryzyko powodzi i lawin błotnych. Doprowadziło to między innymi do uszkodzenia linii energetycznych. Z tego powodu w Nowej Południowej Walii prawie 60 tysięcy gospodarstw nie ma prądu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Skynews&Reuters/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0