„Ułaskawienie” Jana J. Kolskiego w kinach

„Ułaskawienie” Jana J. Kolskiego w kinach

Od dziś w kinach można obejrzeć film „Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Obraz opowiada historię Jakuba i Hanny, którzy zmagają się z żałobą po stracie syna Wacława – żołnierza AK, zamordowanego przez bezpiekę.

Reżyser filmu Jan Jakub Kolski powiedział Polskiemu Radiu, że ta historia oparta jest na autentycznych zdarzeniach i wiąże się z losami jego dziadków i wuja. Chcąc zapewnić synowi godny pochówek i uniknąć kolejnych profanacji ze strony UB, rodzice wyruszają w daleką podróż po powojennej Polsce. Jan Jakub Kolski powiedział, że Żołnierzy Wyklętych odbiera przez pryzmat historii swojego wuja, który po czterech latach walki w Armii Krajowej, w listopadzie 1945 roku, ujawnił się i poszedł na studia prawnicze i ekonomiczne. „Wydawało mu się, że ta nowa Polska ma dla niego jakąś ofertę, ale nie miała, więc wrócił do lasu i postanowił walczyć o lepszą Polskę” – wyjaśnia Jan Jakub Kolski.

Reżyser zwraca uwagę, że poprzez obraz chciał przywrócić godność swoim dziadkom, której komuniści chcieli ich pozbawić, także przez tworzenie na ich temat fałszywych dokumentów. „Szukając w archiwach IPN dotarłem do teczek babci i dziadka, te teczki opisano >Dossier przestępcy antypaństwowego<” – dodaje Jan Jakub Kolski.

Na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2018 „Ułaskawienie” zdobyło nagrodę za najlepszy scenariusz, nagrodę za główną rolę kobiecą – dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej oraz za najlepsze kostiumy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/as

 COMMENTS

WORDPRESS: 0