HomeŚwiat

Ukraińskie i litewskie media piszą o sukcesie wyborczym PiS. Szef Komisji Europejskiej pogratulował premierowi Morawieckiemu

Ukraińskie i litewskie media piszą o sukcesie wyborczym PiS. Szef Komisji Europejskiej pogratulował premierowi Morawieckiemu

Ukraińskie media piszą o sukcesie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości we wczorajszych wyborach parlamentarnych. Komentatorzy mówią też o możliwych pozytywnych, ale i negatywnych konsekwencjach układu sił w polskim Sejmie.

Wysoka frekwencja i umocnienie się pozycji Prawa i Sprawiedliwości, które prawdopodobnie będzie mogło samodzielnie rządzić przez kolejne 4 lata. Takie komentarze dominują w informacjach na temat wyników polskich wyborów parlamentarnych.

W analizie umieszczonej na portalu Ukraińska Prawda jej autor Jurij Panczenko jako pozytyw kontynuacji rządów PiS wymienia dotychczasową jednoznaczną pozycję Polski w sprawie konfliktu Ukrainy z Rosją, rosyjskich sankcji, polityki energetycznej, zwłaszcza w sprawie Nord Stream 2, ale też perspektywę dalszej współpracy wojskowej i wspierania prozachodnich dążeń Ukrainy.

Wśród negatywnych konsekwencji kontynuacji rządów Prawa i Sprawiedliwości wymienionych przez ukraińskiego dziennikarza znalazła się polityka historyczna, w której Polska, jego zdaniem nie jest skłonna do, jak się wyraził, wyjścia naprzeciw ukraińskiej stronie, mimo pozytywnych sygnałów płynących w tej sprawie z Ukrainy w postaci wstępnej formalnej zgody na wznowienie ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie.

*

Władze Litwy pogratulowały narodowi polskiemu wyborów. Premier tego kraju złożył również gratulacje szefowi rządu Mateuszowi Morawieckiemu i prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis pogratulował zwycięstwa Prawu i Sprawiedliwości, życząc sukcesu w tworzeniu rządu oraz tego, aby nie zawieść zaufania wyborców. Jak zaznaczył w komunikacie, Litwa liczy na kontynuację ścisłej i produktywnej współpracy między rządami obu krajów.

Z kolei szef litewskiego parlamentu Viktoras Pranckietis napisał, że wierzy, iż Polska pozostanie partnerem strategicznym Litwy zarówno w sferze gospodarki, jak i bezpieczeństwa regionalnego. “Z Polską łączy nas nie tylko wspólna historia, ale też aktywne relacje międzyludzkie. Współpraca między oboma państwami musi pozostać bliska i perspektywiczna” – napisano w oświadczenie przewodniczącego Sejmu Litwy.

 

*

Szef Komisji Europejskiej pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wyniku wyborów parlamentarnych. Poinformowała o tym rzeczniczka Komisji Mina Andreeva.

“Przewodniczący oczekuje kontynuacji wzajemnej współpracy i ogólnie, współpracy z Komisją, aby razem stawić czoła wspólnym wyzwaniom” – dodała rzeczniczka.

Wczorajsze wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Po przeliczeniu głosów z 91,92 procent obwodowych komisji wyborczych, PiS zdobył 44,38 procent głosów. Koalicja Obywatelska ma według tych cząstkowych wyników 26,77 procent. SLD – 12,34 procent. PSL – 8,63 procent, a Konfederacja – 6,76 procent.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/wk

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Kamil Zalewski-Wilno/wk

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Paweł Buszko/Kijów/wk

COMMENTS