HomeŚwiat

Ukraiński sąd wydał wyrok paraliżujący pracę antykorupcyjnych instytucji

Ukraiński sąd wydał wyrok paraliżujący pracę antykorupcyjnych instytucji

Władze w Kijowie zapewniają, że pomimo kontrowersyjnej decyzji ukraińskiego sądu konstytucyjnego, walka z korupcją będzie kontynuowana Ukraiński sąd, na wniosek prorosyjskich polityków, wydał wyrok paraliżujący pracę antykorupcyjnych instytucji. Skasował, m.in. obowiązek elektronicznych deklaracji majątkowych obowiązujących urzędników, ale też deputowanych i sędziów.
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba ocenił, że wyrok sądu to poważny problem nie tylko dla wewnętrznego rozwoju kraju, ale też dla stosunków z zagranicznymi partnerami, którzy sprzyjali stworzeniu antykorupcyjnej infrastruktury na Ukrainie. Jak zapewnił, zarówno prezydent, jak i rząd, w tym MSZ, są całkowicie zdeterminowani, aby zlikwidować skutki problemu stworzonego przez decyzję sądu konstytucyjnego.
Kontrowersyjny wyrok ukraińskiego sądu konstytucyjnego oprócz skasowania obowiązku deklaracji majątkowych, paraliżuje pracę Narodowej Agencji Zapobiegania Korupcji. Wedle jej kierownictwa agencja nie może prowadzić rozpoczętych spraw, nie jest w stanie też m.in. zweryfikować zwycięzców niedawnych wyborów samorządowych, co może spowodować zablokowanie ich nominacji. Tymczasem walka z korupcją to jeden z głównych problemów Ukrainy na które wskazują sami Ukraińcy. Ukraińskie władze wielokrotnie wskazywały, że jest to też priorytet ich polityki.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa /Paweł Buszko, Kijów/i mg/w dyd

COMMENTS