HomeŚwiat

Ukraiński parlament przyjął ustawę znoszącą immunitet poselski

Ukraiński parlament przyjął ustawę znoszącą immunitet poselski

Ukraiński parlament przyjął ustawę znoszącą immunitet poselski. Opowiedziało się za tym 373 z 450 deputowanych. Tym samym została zrealizowana jedna z obietnic wyborczych prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Ustawa wprowadza poprawki do art. 80. Konstytucji Ukrainy, który mówi o immunitecie deputowanych. Nowelizacja przewiduje wyłączenie przepisu gwarantującego parlamentarzystom immunitet i niemożność pociągnięcia do odpowiedzialności karnej, zatrzymania lub aresztowania bez zgody Rady Najwyższej. W artykule 80. zostanie natomiast zapis o tym, że posłowie nie ponoszą prawnej odpowiedzialności za wyniki głosowania lub wypowiedzi w parlamencie i jego organach, z wyjątkiem odpowiedzialności za zniewagę lub zniesławienie.

“Obiecaliśmy zlikwidować immunitet, obiecaliśmy, że na Ukrainie nie będzie osób o specjalnym statusie” – przypomniał jeden z parlamentarzystów rządzącej partii. Dodał, że obowiązkiem parlamentarzystów było głosowanie za ustawą, która stawia na równi polityków i zwykłych obywateli.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Reuters&Ukrinform&IAR wcześniejsze/Wj/wkCOMMENTS