HomeŚwiat

Ukraiński Naftohaz wygrał proces z Gazpromem

Ukraiński Naftohaz wygrał proces z Gazpromem

Ukraiński państwowy koncern Naftohaz poinformował, że wygrał proces z rosyjskim Gazpromem przed sztokholmskim sądem arbitrażowym. Rozstrzygnięcie dotyczyło kontraktu na dostawy gazu z Rosji od 2009 roku i związanych z tym rosyjskich roszczeń wobec Ukrainy. 

Ukraiński Naftohaz ogłosił, że sąd arbitrażowy w Sztokholmie uznał za nieważną zasadę „bierz albo płać”. Oznacza ona, że kupujący gaz zobowiązuje się do nabycia określonych minimalnych ilości surowca. Ukraina nie
realizowała tej zasady, w związku z czym roszczenia Rosji wynosiły 56 miliardów dolarów. Decyzją sądu arbitrażowego zostały one całkowicie anulowane.
Sztokholmski sąd obniżył też cenę dostarczanego z Rosji gazu w II kwartale 2014 roku z żądanych przez Rosję 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu do 352 dolarów. Kolejna decyzja sądu dotyczy minimalnej ilości gazu, którą powinna kupować Ukraina – obniżono ją z 52 miliardów metrów sześciennych do 5 miliardów. Naftohaz zapowiedział też, że domaga się od Gazpromu 16 miliardów dolarów odszkodowania.
Ukraina w związku ze sporem już od ponad 2 lat nie kupuje gazu od Rosji. Błękitne paliwo dostarczane jest nad Dniepr w ramach rewersu od zachodnich sąsiadów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/mcm/kry

COMMENTS