18 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Ukraińscy nacjonaliści deklarują pomoc w odnowieniu cmentarza w Bykowni

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ukraińscy nacjonaliści z partii Korpus Narodowy deklarują pomoc przy naprawie szkód na cmentarzu w Bykowni. Kilka dni temu nieznani sprawcy sprofanowali nekropolię upamiętniającą polskie ofiary z ak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej, ale też pomnik ukraińskich ofiar stalinowskich zbrodni.

O chęci pomocy w odnowieniu cmentarza poinformowało ugrupowanie, w którego skład wchodzą weterani walczącego na wschodzie pułku Azow, a także przedstawiciele cywilnego korpusu Azow kojarzeni ze skrajnie prawicowymi i nacjonalistycznymi postawami. Jak czytamy w oświadczeniu, przedstawiciele Korpusu Narodowego nawiązali współpracę z kierownictwem muzeum w Bykowni i będą ze wszystkich sił pomagać w odnowieniu cmentarza.
„To nie pierwszy przypadek profanacji polskiej nekropolii” – napisano w oświadczeniu Korpusu Narodowego. Jak czytamy, „takie działania są oczywistymi prowokacjami, mającymi na celu pogorszenie relacji polsko-ukraińskich oraz wywołanie międzynarodowego skandalu”.
Na cmentarzu w Bykowni w nocy z 24 na 25 stycznia nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą ogromne napisy SS Galizien i OUN-UPA oraz niecenzuralne słowo. Sprofanowano zarówno polską jak i ukraińską część nekropolii.

Paweł Buszko/Kijów, Fot. Polska Press

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520