HomePOLSKA

Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec?

Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec?

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza będzie zabiegać o to, by pracujący w naszym kraju Ukraińcy nie wyjeżdżali do Niemiec. W ostatni piątek Bundestag przyjął nowe regulacje, które umożliwiają obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej podjęcie legalnej pracy. Dotyczy to jednak przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów. Nowe regulacje mają wejść w życie w przyszłym roku. 
Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andrzej Drozd powiedział, że polscy pracodawcy będą musieli zareagować na nowe prawo. Zwrócił uwagę, że powinni oni podnieść wynagrodzenia do ogólnie obowiązującego poziomu. Podobnie powinno być z ofertą zaplecza socjalnego.
Eksperci przewidują jednak, że z nowych przepisów skorzysta zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób. Będą to głównie Ukraińcy pracujący w branży IT. Paweł Kułaga z agencji pośrednictwa pracy Foreign Personel Service ocenił, że masowy odpływ Ukraińców Polsce nie grozi. Podkreślił, że wielu z nich osiedliło się już w naszym kraju. Ukraińcom jest łatwiej się zadomowić u nas niż w Niemczech. A wynagrodzenie u naszego zachodniego sąsiada, choć nominalnie wyższe, może mieć niższą siłę nabywczą.
Według danych Narodowego Banku Polskiego, w Polsce pracuje około miliona dwustu tysięcy Ukraińców. Z badań Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej wynika natomiast, że 70 procent z nich pozytywnie ocenia doświadczenia pracy w naszym kraju, a ponad 60 procent chce mieszkać w Polsce na stałe.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/sjoCOMMENTS