Ukraina: Wylądował samolot z ciałami ofiar zestrzelenia samolotu w Iranie

Ukraina: Wylądował samolot z ciałami ofiar zestrzelenia samolotu w Iranie

Na podkijowskim lotnisku Boryspil wylądował samolot z ciałami 11 ofiar zestrzelenia ukraińskiego boeinga w Teheranie. W uroczystościach biorą udział prezydent i premier Ukrainy – Wołodymyr Zełenski i Ołeksij Honczaruk.

Trumny z ciałami ofiar, przykryte narodowymi flagami Ukrainy, zostały przeniesione przez żołnierzy do karawanów znajdujących się na płycie lotniska. Podczas uroczystości żołnierze trzymają też flagi innych państw, których obywatele lecieli zestrzelonym samolotem – między innymi Kanady, Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

8 stycznia irańska obrona przeciwlotnicza omyłkowo zestrzeliła nad Teheranem Boeinga 737-800 ukraińskich linii lotniczych. Samolot leciał z irańskiej stolicy do Kijowa. Zginęło 176 osób. Ukraińców na pokładzie było 11 – 2 pasażerki i 9 członków załogi.

Władze w Teheranie przyznały się do zestrzelenia samolotu trzy dni po katastrofie. Wczoraj zdecydowały o przekazaniu czarnych skrzynek do Kijowa. Wcześniej ukraińskie prośby były ignorowane.

Irańska Organizacja Lotnictwa Cywilnego poinformowała, że jej ekspertom nie udało się odczytać informacji zapisanych w czarnych skrzynkach, ponieważ są one bardzo uszkodzone. Zostaną przekazane na Ukrainę, dokąd przyjadą eksperci z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Francji. Jeżeli czarnych skrzynek nie uda się odczytać w Kijowie, trafią one do Francji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wcześniejsze/jj/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0