Ukraina: UE pogratulowała Zełenskiemu zwycięstwa w wyborach

Ukraina: UE pogratulowała Zełenskiemu zwycięstwa w wyborach

Unia Europejska pogratulowała Wołodymyrowi Zełenskiemu zwycięstwa we wczorajszych wyborach prezydenckich na Ukrainie. W imieniu Wspólnoty list gratulacyjny wysłali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Szefowie europejskich instytucji napisali, że jako prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może liczyć na wsparcie Unii dla przeprowadzanych reform, włączając w to rządy prawa, walkę z korupcją, zapewnienie stabilności finansowej, a także niezbędne zmiany w sektorze energii. ” W ostatnich pięciu latach na Ukrainie dokonał się znaczący postęp, ale wiele jeszcze pozostało do zrobienia, by zapewnić pokojową, demokratyczną i dostatnią Ukrainę, której domagają się obywatele” – czytamy w liście.
Donald Tusk i Jean-Claude Juncker napisali, że w osiągnięciu tego celu ma służyć wdrożenie unijno-ukraińskiej umowy handlowej. Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej wyrazili też uznanie dla przywiązania do demokracji podczas całego procesu wyborczego. Napisali, że to duże osiągnięcie w związku ze skomplikowaną polityczną i gospodarczą sytuacją w kraju, a także jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Zapewnili o poparciu Unii dla suwerenności i integralności terytorialnej kraju. Wyrazili również nadzieje na możliwie szybkie spotkanie.
Wcześniej także sekretarz generalny NATO pogratulował Wołodymyrowi Zełenskiemu wygranej w wyborach. “Ukraina to cenny partner NATO i liczymy na kontynuowanie współpracy” – napisał Jens Stoltenberg.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0