Ukraina: Tymoszenko chce impeachmentu prezydenta Poroszenki

Ukraina: Tymoszenko chce impeachmentu prezydenta Poroszenki

Była ukraińska premier i jedna z głównych kandydatek w wyborach prezydenckich Julia Tymoszenko chce impeachmentu, czyli pozbawienia stanowiska, obecnego prezydenta Petra Poroszenki. Oskarża go o zdradę stanu. Ma to związek z opublikowanym niedawno materiałem dziennikarskim ukazującym układy korupcyjne w bliskim otoczeniu prezydenta. Współpracownicy Petra Poroszenki mieli wyprowadzać pieniądze z przemysłu zbrojeniowego.

Julia Tymoszenko poinformowała z trybuny parlamentarnej, że jej partia Batkiwszczyna razem z innymi klubami zamierza wszcząć procedurę impeachmentu wobec prezydenta. Według jej słów – materiały opublikowane przez dziennikarzy świadczą o tym, że doszło do zdrady stanu, ponieważ niszczono potencjał obronny kraju i łamano sankcje wobec Rosji, a na czele tych działań stał Petro Poroszenko.

Z materiałów opublikowanych przez dziennikarzy programu „Naszi Hroszi” wynika, że bliski współpracownik Petra Poroszenki wiceszef Rady Bezpieczeństwa Ołeh Hładkowski był zaangażowany w przemyt z Rosji części zamiennych do ukraińskiego sprzętu wojskowego, które to części były sprzedawane po zawyżonych cenach dla ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. W wyniku tego procederu państwo straciło setki milionów hrywien. W aferę zamieszane miało być też jedno z przedsiębiorstw należących do ukraińskiego prezydenta.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/mcm/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0