Ukraina: Rośnie popularność Wołodymyra Zełenskiego i jego partii

Ukraina: Rośnie popularność Wołodymyra Zełenskiego i jego partii

Wśród Ukraińców rośnie popularność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego partii Sługa Narodu. Ugrupowanie jest liderem sondaży przed mającymi się odbyć 21 lipca wyborami parlamentarnymi. 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez socjologiczną grupę Rejtynh, w ciągu miesiąca liczba osób popierających Wołodymyra Zełenskiego wzrosła niemal dwukrotnie. W opublikowanych w czerwcu badaniach działania prezydenta popierało 39 procent Ukraińców, a w lipcowych – już 67 procent. Wzrosło też poparcie dla partii Wołodymyra Zełenskiego. Według badań, Sługa Narodu może zdobyć nawet 50 procent głosów w zbliżających się wyborach wśród tych wyborców, którzy mają zamiar głosować i wiedzą już, na jakie ugrupowanie oddadzą głos.
Drugie miejsce zajmuje prorosyjska Opozycyjna Platforma z wynikiem 12 procent. W ostatnich tygodniach wzrosła też popularność nowo powstałej partii Hołos znanego rockmana Swiatosława Wakarczuka. Zajęła ona trzecie miejsce w sondażu z wynikiem 8 procent. Z około 7-procenowym poparciem do parlamentu weszłyby też Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki i Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko/Kijów/em/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0