Ukraina: Polacy w Bykowni uczcili ofiary zbrodni katyńskiej

Ukraina: Polacy w Bykowni uczcili ofiary zbrodni katyńskiej

Polacy w Kijowie uczcili ofiary zbrodni katyńskiej. Uroczystości odbyły się na cmentarzu w podkijowskiej Bykowni, gdzie spoczywają polskie ofiary z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Dziś w Polsce i poza jej granicami obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Na Cmentarzu Wojennym w Bykowni zabrzmiał Dzwon Pamięci. Przedstawiciele polskiej mniejszości z Kijowa i okolic wykonali pieśni patriotyczne. Złożono też wieńce i zapalono znicze. Zebranym za przybycie podziękował ambasador Rzeczypospolitej Jan Piekło. Jak podkreślił – Polacy zawsze będą przychodzić do Bykowni, składać kwiaty i pamiętać o zniszczonej elicie narodu.
Jak zaznaczył prezes Związku Polaków na Ukrainie Antoni Stefanowicz – pamięć o ofiarach Katynia to obowiązek Polaków. Jak dodał, podkijowska Bykownia to dla Polaków na Ukrainie miejsce święte.
W Bykowni spoczywa kilkadziesiąt tysięcy ofiar stalinowskich zbrodni. Wśród nich 3,5 tysiąca polskich ofiar z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Zamordowani w ramach zbrodni katyńskiej polscy oficerowie spoczywają również w Piatichatkach pod Charkowem.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/zr

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Bykownia

COMMENTS

WORDPRESS: 0