HomeŚwiat

Ukraina: Od północy obowiązuje porozumienie o wstrzymaniu ognia na wschodzie. Już zostało złamane…

Ukraina: Od północy obowiązuje porozumienie o wstrzymaniu ognia na wschodzie. Już zostało złamane…

Od północy obowiązuje porozumienie dotyczące całkowitego wstrzymania ognia pomiędzy wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Zawarli je ukraińscy i rosyjscy negocjatorzy oraz przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Rano Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdziło, że od północy podjęto działania w ramach rozkazu o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy.

Wczoraj wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat realizacji porozumień o zawieszeniu broni w Donbasie. Prezydenci omówili szczegóły współpracy w zakresie rozminowywania terenu, rozmieszczania i otwierania nowych punktów kontrolnych na linii kontaktowej, działalności OBWE oraz zapewniania Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża dostępu do więźniów.

Wołodymyr Zełenski podkreślił potrzebę dalszych praktycznych kroków w sprawie uwolnienia zatrzymanych obywateli Ukrainy przebywających na czasowo okupowanych terytoriach Donbasu i Krymu, a także w Federacji Rosyjskiej. Poruszył kwestię uwolnienia m.in. Tatara krymskiego Rusłana Sulejmana w związku ze śmiercią jego trzyletniego syna.

W 2014 roku Rosja zajęła należący do Ukrainy Półwysep Krymski. Od tamtej pory konflikt pomiędzy ukraińskimi wojskami a separatystami wspieranymi przez Rosję kosztował życie ponad 13 tysięcy osób.

 

*

 

Po północy prorosyjscy bojownicy ostrzelali pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie. Nastąpiło to tuż po tym, jak weszło w życie porozumienie dotyczące całkowitego wstrzymania ognia na wschodzie Ukrainy. Poinformował o tym na briefingu dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Wołodymyr Krawczenko.

“Niestety 20-45 minut po północy wróg wystrzelił w stronę jednostki 36. Odrębnej Brygady Piechoty Morskiej. Użyto broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych i karabinów maszynowych dużego kalibru. Nie ma ofiar w naszych szeregach” – wyjaśnił Wołodymyr Krawczenko.

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy dodał, że około godziny 9 rano w rejonie odpowiedzialności 79. Brygady odnotowano kolejny ostrzał. Jak powiedział, ukraińskie siły zbrojne nie odpowiedziały na ostrzał. Według Wołodymyra Krawczenki sytuacja na linii demarkacyjnej jest stabilna i pod kontrolą.

Od północy obowiązuje porozumienie dotyczące całkowitego wstrzymania ognia pomiędzy wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Zawarli je ukraińscy i rosyjscy negocjatorzy oraz przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ Eugeniusz Sało/Lwów/i mg/w Wj

COMMENTS