HomeŚwiat

Ukraina: Micheil Saakaszwili zatrzymany

Ukraina: Micheil Saakaszwili zatrzymany

Micheil Saakaszwili zatrzymany po tym jak Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeszukała kijowskie mieszkanie polityka. Saakaszwilego wyprowadzono stamtąd w kajdankach. Śledczy zarzucają mu współpracę z organizacjami przestępczymi. Pod kamienicą zgromadzili się zwolennicy polityka, którzy próbują zapobiec działaniom służby bezpieczeństwa.

Polityk początkowo uciekł na dach budynku. Tam został najprawdopodobniej zatrzymany. Służba Bezpieczeństwa wyprowadziła go z mieszkania w kajdankach. Micheil Saakaszwili oświadczył, że ukraińskie władze działają na zlecenie Rosji i chcą go deportować z Ukrainy. „To złoczyńcy. Oni wykonują przestępcze rozkazy.” – oświadczył.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że Saakaszwili podejrzany jest o pomoc w działalności organizacji przestępczych.

Od rana przed mieszkaniem w którym prowadzone było przeszukanie gromadzili się zwolennicy Micheila Saakaszwilego. Blokują oni samochód, którym Służba Bezpieczeństwa chce wywieźć polityka. Dochodzi tam do przepychanek z policją.

Micheil Saakaszwili od czasu kiedy w zeszłym roku zrezygnował z fotela gubernatora Odessy ostro krytykuje obecne ukraińskie władze. Oskarża prezydenta Poroszenkę o sprzyjanie układom korupcyjnym. W zeszłą niedzielę jego Ruch Nowych Sił zorganizował w Kijowie antyrządową demonstrację.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/kj

COMMENTS