HomePILNE

Ukraina: Joe Biden miał otrzymać 900 tysięcy dolarów. Większą sumę miał dostać Aleksander Kwaśniewski!

Ukraina: Joe Biden miał otrzymać 900 tysięcy dolarów. Większą sumę miał dostać Aleksander Kwaśniewski!

Były wiceprezydent USA Joe Biden miał otrzymać od ukraińskiej firmy Burisma 900 tysięcy dolarów za lobbing. Tak wynika z materiałów ujawnionych przez jednego z ukraińskich deputowanych. W dokumentach pojawiają się też sumy, które od przedsiębiorstwa miały otrzymywać inne osoby, w tym Aleksander Kwaśniewski.

Materiały, to między innymi korespondencja między ukraińskim biurem antykorupcyjnym i pracownikami ambasady USA. Jak zaznaczył Derkacz dokumenty otrzymał od dziennikarzy śledczych. Część z nich dotyczy honorariów, które wypłacone miały być przez firmę gazową Burisma będącą własnością jednego z ukraińskich polityków czasów Janukowycza. Wynika z nich, że były amerykański wiceprezydent Joe Biden, w czasie gdy pełnił swoją funkcję otrzymał od Burismy 900 tysięcy dolarów, z kolei Aleksander Kwaśniewski milion 115 tysięcy euro.

Honoraria otrzymywał też Hunter Biden – syn amerykańskiego wiceprezydenta, a obecnie kandydata w wyborach na urząd prezydenta USA. Sprawa wszczęcia ewentualnego śledztwa w sprawie Joe Bidena była tematem telefonicznej rozmowy Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim. Po jej ujawnieniu amerykańskiemu prezydentowi zarzuca się, że mógł wywierać naciski na prezydenta Ukrainy.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Paweł Buszko/Kijów/mcm/wk

COMMENTS