"> Ukraina: Eksperci o szansach Poroszenki w II turze - wiadomosci.com

Ukraina: Eksperci o szansach Poroszenki w II turze

Ukraina: Eksperci o szansach Poroszenki w II turze

Petro Poroszenko zapowiada, że idzie po zwycięstwo w drugiej turze. Zdaniem politologów nie będzie to łatwe. Jednocześnie, jak wskazują eksperci wygrana kontrkandydata Poroszenki – komika Wołodymyra Zełenskiego może być dla Ukrainy tragiczna w skutkach. Według wciąż nieostatecznych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie komik Wołodymyr Zełenski wyprzedza starającego się o reelekcję obecnego prezydenta o 10 %.

Różnica poparcia nie będzie dla obecnego prezydenta łatwa do odrobienia. Jak wskazuje politolog Wołodymyr Fesenko Ukraińcy głosujący na Zełenskiego głosowali tak naprawdę przeciwko obecnym politycznym elitom . Jak zaznacza – okazało się że to bardzo duża część wyborców, która odczuwa niezadowolenie i złość na obecną klasę polityczną jest masowe. Według politologa niezadowolenie to będzie jeszcze większe w drugiej turze.

Z kolei politolog Ołeksij Bała podkreśla, że wygrana komika Zełenskiego może być dla Ukrainy bardzo negatywna. Jak zaznacza, to może być porażka w polityce zagranicznej, ale też co za tym idzie zamrożenie zagranicznych kredytów pomocowych, nie wspominając już o tym jak wyglądać będzie sprawa wojny na wschodzie.

Aby wygrać drugą turę, zdaniem politologa, Poroszenko musi przyłożyć wielu starań. Jak zaznacza, sztab Poroszenki powinien pracować nad tym, aby wsparli go inni politycy, którzy do tej pory byli wobec niego krytyczni.
Druga tura wyborów odbędzie się na Ukrainie 21 kwietnia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/kj

 

 COMMENTS

WORDPRESS: 0