HomeŚwiat

Ukraina: Ekipa Zełenskiego wzywa do obniżenia cen gazu

Ukraina: Ekipa Zełenskiego wzywa do obniżenia cen gazu

Ekipa ukraińskiego prezydenta elekta Wołodymyra Zełenskiego apeluje do ukraińskiego rządu o obniżenie cen gazu. Ma to być poprzedzone rozmowami z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Tymczasem stopniowe urynkowienie cen gazu dla klientów indywidualnych jest jednym z warunków pomocy finansowej przyznawanej Ukrainie przez MFW.

Z apelem do rządu wystąpił nie sam Wołodymyr Zełenski, ale jego współpracownicy. Na stronie internetowej ekipy prezydenta elekta opublikowano apel do rządu, aby rozpoczął on rozmowy z MFW na temat obniżenia cen gazu. Ludzie Zełenskiego argumentują to tym, że ich zdaniem w ciągu ostatnich miesięcy ceny na gaz w Europie spadały, a ukraińscy klienci płacą więcej niż na europejskim rynku. Dlatego, jak napisano, rząd i ukraiński operator „Naftohaz”, powinni, po konsultacjach z MFW obniżyć ceny
gazu od 1 maja. Kilka dni temu sam rząd i Naftohaz obiecywali nieznaczną obniżkę cen gazu właśnie od 1 maja. W ciągu ostatnich miesięcy opłaty komunalne Ukraińców, w tym ceny za gaz, znacznie wzrosły, w związku z wymaganym przez MFW zrównaniem cen gazu dla ludności i odbiorców przemysłowych.

Informacyjna Agencja radiowa (IAR)/ Paweł Buszko, Kijów/dw

COMMENTS