HomeKultura

Ukazała się książka z tajnymi dokumentami okręgu warszawskiego Armii Krajowej z tajnej “Skrzynki Ali”

Ukazała się książka z tajnymi dokumentami okręgu warszawskiego Armii Krajowej z tajnej “Skrzynki Ali”

Ukazała się książka z tajnymi dokumentami okręgu warszawskiego Armii Krajowej z tajnej “Skrzynki Ali”. W publikacji “Okręg Warszawski ZWZ-AK” prezentowane są dokumenty odnalezione w skrzynce alarmowej, zwanej “Skrzynką Ali” (Stefanii Aluchny), która znajdowała się przy ulicy Filtrowej 68/48, gdzie w czasie wojny znajdowała się kancelaria Komendy Okręgu. 

Wicedyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak, który wraz z Markiem Strokiem opracował archiwalia wyjaśnia, że jest to niezwykle cenny zbiór dokumentów ze wszystkich elementów działalności konspiracyjnej, od sprawozdań, meldunków, schematów po wykazy finansowe. W książce są też wspomnienia o Stefanii Aluchnie.
Mirosław Kido, cioteczny wnuk kapitan Stefanii Aluchny przypomina, że jego ciotka, jako szefowa kancelarii generała Antoniego Chruściela, zabezpieczała wszystkie najważniejsze dokumenty. Część mniej ważnych dokumentów ukryła w meblach, te najważniejsze pod parapetem i przez lata nikt nie miał pojęcia, że archiwalia tam się znajdują – tłumaczy Kido. Większość została odnaleziona 10 lat temu przy okazji remontu mieszkania, w którym Stefania Aluchna dokumenty ukryła.
W archiwum Stefanii Aluchny znajdowało się ponad 400 najróżniejszych dokumentów.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Witold Banach/Rita/wkCOMMENTS