12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Ugrupowanie Gowina nie zmieni zdania w sprawie zniesienia limitu trzydziestokrotności składki ZUS

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Porozumienie nie zmieni zdania w sprawie zniesienia limitu trzydziestokrotności składki ZUS. Mówił o tym w „Salonie politycznym Trójki” wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Posłowie z partii Jarosława Gowina uważają, że projekt przyniesie więcej szkód niż pożytku, dlatego nie zamierzają poprzeć go w sejmowym głosowaniu – dodał Marcin Ociepa. „Wierzymy w Porozumieniu, że są inne metody poprawiania wskaźnika dochodów budżetu państwa. Skutki zniesienia zniesienia limitu 30-krotności – społeczne i gospodarcze – będą daleko gorsze niż to, że przekroczymy budżet o na przykład pięć miliardów złotych” – podkreślił gość radiowej Trójki.

Limit trzydziestokrotności składek na ZUS oznacza, że jeśli ktoś zarobi w ciągu roku więcej niż trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, nie musi opłacać składek. W tym roku limit wynosi blisko 12 tysięcy złotych miesięcznie, czyli 143 tysiące złotych rocznie.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości, któremu sprzeciwia się Porozumienie, zakłada likwidację górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od przyszłego roku. Według autorów propozycji dzięki temu rozwiązaniu do budżetu państwa może wpłynąć dodatkowe siedem miliardów złotych.

 

*

Sfinansowanie trzynastej i czternastej emerytury nie odbędzie się kosztem osób niepełnosprawnych

Wiceminister przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa zapewnił w radiowej Trójce, że sfinansowanie trzynastej i czternastej emerytury nie odbędzie się kosztem osób niepełnosprawnych. Marcin Ociepa odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, złożonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Propozycja zakłada między innymi, że jednorazowe, roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów będzie mogło być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego.

„Żadna osoba niepełnosprawna, która dzisiaj korzysta z funduszu nie będzie pokrzywdzona przez ten mechanizm” – podkreślił minister Ociepa. Dodał, że aby zrealizować obietnicę trzynastej i czternastej emerytury trzeba znaleźć jakąś formułę prawną, jakiś instrument finansowy w postaci na przykład funduszu, który będzie to obsługiwał. Jest to więc wyłącznie zabieg o charakterze technicznym a nie próba sięgania po środki przynależne komuś innemu – podkreślił gość Polskiego Radia..

Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Fundusz ten ma na celu przede wszystkim wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe tej grupy społecznej.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) PR III / E. Łukowska/ zr

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr3/wcześn./hm/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520