UEFA pracuje nad nowym formatem Ligi Mistrzów. Jeszcze więcej meczów

UEFA pracuje nad nowym formatem Ligi Mistrzów. Jeszcze więcej meczów

Angielski “The Times” poinformował, że UEFA zamierza rozbudować kalendarz Ligi Mistrzów o cztery dodatkowe terminy. Od sezonu 2024/2025 powiększona zostanie faza grupowa lub faza pucharowa.

Ligi Mistrzów nigdy za wiele. Z takiego założenia wychodzi UEFA, która w ostatnich miesiącach prowadziła rozmowy Europejskim Stowarzyszeniem Klubów w kwestii reformy rozgrywek. Strony osiągnęły porozumienie, które zakłada, że w kalendarzu Ligi Mistrzów od sezonu 2024/25 zostaną dodane cztery terminy. Istnieją dwa warianty reformy. Pierwszy z nich zakłada powiększenie fazy grupowej do 36 drużyn. W ten sposób rywalizacja odbywałaby się w sześciu sześciozespołowych grupach, a każdy z zespołów miałby do rozegrania dziesięć spotkań.

 

Zwolennikiem takiej możliwości jest szef UEFA Słoweniec Aleksander Ceferin. Drugim wariantem jest dodatkowa runda po 1/8 finału. Ćwierćfinaliści nie rozgrywaliby klasycznego dwumeczu. Zamiast tego osiem drużyn zostałoby podzielonych na dwie grupy, z których awans do 1/2 finału uzyskałyby po dwie ekipy. Z pomysłu UEFA niezadowolone są kluby z Anglii. Dodatkowe cztery terminy Ligi Mistrzów sprawiłyby, że zespoły występujące w Champions League musiałyby odmówić gry w Pucharze Ligi Angielskiej.

 

UEFA rozważa też wprowadzenie ochrony dla klubów spoza najsilniejszych lig, które w rozgrywkach spisały się ponadprzeciętnie, czyli awansowały co najmniej do ćwierćfinału, a nie uzyskały automatycznego awansu do kolejnej edycji LM. W tym sezonie dotyczyło to Ajaksu Amsterdam, który awansował do półfinału LM 2018/19, ale do bieżących rozgrywek musiał przebijać się przez kwalifikacje.

krk aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0