9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

UE: Z funduszu spójności na transformację energetyczną. Polska straci?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister do spraw europejskich, Konrad Szymański, zapewnił, że Polska nie zgodzi się na przekierowanie środków z funduszu spójności Unii Europejskiej do funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej. Powstanie tego ostatniego w wysokości 100 mld euro na najbliższą 7-letnią perspektywę finansową zakładają ustalenia zakończonego w piątek szczytu Rady Europejskiej.

„Nie możemy pozwolić na to, aby polityka spójności została sprowadzona tylko do kwestii klimatycznych. To są dwie oddzielne sprawy i muszą być finansowane równolegle” – mówił gość radiowej Trójki. Minister Szymański podkreślał, że rozwój jest ciągle sprawą niezakończoną w Europie Środkowej i dlatego Polska nie może się zgodzić na przekierowanie tych pieniędzy na inne cele. „Będziemy bronili tych pieniędzy przed jakimkolwiek przeniesieniem” – mówił Konrad Szymański. Dodał, że budżet unijny jest przyjmowany jednogłośnie i jego zatwierdzenie wymaga zgody Polski.

Fundusz ma wspierać kraje odchodzące od energetyki węglowej. Jego wysokość zaplanowano na 100 mld euro w perspektywie budżetowej 2021-2027. Konrad Szymański przekonywał na antenie radiowej Trójki, że samo powstanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej jest sukcesem polskiej dyplomacji. „Weto premiera Morawieckie na szczecie RE w czerwcu otworzyło pole do negocjacji. Dziś na stole leży nie, jak zakładano początkowo, pięć miliardów euro, ale sto miliardów. W czerwcu nie było nic, a dziś mamy propozycje, które wychodzą na przeciw oczekiwaniom Polski” – przekonywał Konrad Szymański.

W trakcie szczytu UE w czerwcu tego roku premier Mateusz Morawiecki sprzeciwił się projektowi neutralności klimatycznej Unii do 2050 roku. Decyzję Polski poparły wówczas Węgry, Czechy i Estonia. Polska domagała się wyliczenia kosztów neutralności klimatycznej oraz zagwarantowania w unijnym budżecie konkretnego wsparcia dla krajów Unii wychodzących z energetyki węglowej.

W trakcie ostatniego szczytu RE Polska uzyskała zwolnienie z zastosowania zasady neutralności klimatycznej w 2050 roku. Ponadto nasz kraj będzie dochodził do tego celu w swoim tempie, bez wyznaczenia nowej daty zerowego bilansu pochłaniania i emitowania gazów cieplarnianych.

IAR/PR3/mk/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520