UE: Spotkanie ws. Brexitu z pominięciem Polski

UE: Spotkanie ws. Brexitu z pominięciem Polski

Minister Waszczykowski zaplanował na poniedziałek spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych z wyłączeniem przedstawicieli założycielskiej szóstki państw, która w sobotę omawiała decyzję Brytyjczyków o wystąpieniu z UE. Tymczasem ich zebranie ma być kontynuowane w gronie powiększonym o Czechy, Słowację i państwa bałtyckie z wyłączeniem Polski oraz Węgier –  poinformowała Wyborcza.pl.

 
Inicjatywa ministra Waszczykowskiego, który zaprosił na poniedziałek do Warszawy  ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, ale bez przedstawicieli założycielskiej szóstki, jest kontrofensywą w stosunku do spotkania, które miało miejsce w sobotę. Tego dnia w Berlinie o sytuacji związanej z Brexitem dyskutowali szefowie MSZ Francji, Włoch, Belgii, Holandii, Luksemburga oraz gospodarze zebrania.

 
– My stwierdziliśmy, że warto także rozmawiać z tymi, którzy dzisiaj w tym spotkaniu nie uczestniczyli – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek w sobotę, informując o inicjatywie szefa polskiej dyplomacji. Jak dodał, spotkanie jest organizowane spontanicznie, więc prowadzone są jeszcze konsultacje wśród ewentualnych gości odnośnie tego, czy uda im się przyjechać do Warszawy.

 
Rzecznik nie powiedział wprost, że szóstka państw założycielskich została w zaproszeniu ministra Waszczykowskiego pominięta. – Można spotykać się w różnych formatach – odpowiedział na pytanie o to, czy te kraje również znalazły się wśród zaproszonych.

 
Ich grupa postanowiła jednak również poszerzyć grono konsultujących decyzję Wielkiej Brytanii krajów – o Czechy, Słowację oraz kraje bałtyckie, z pominięciem Polski oraz Węgier, i zebrać się w niedzielę oraz poniedziałek – poinformowała Wyborcza.pl. Wcześniej niezadowolenie z wąskiego grona państw zaproszonych na sobotnie spotkanie wyrażał m.in. prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

 
Z tego wynika, że w poniedziałek odbędą się prawdopodobnie trzy spotkania na wysokim szczeblu dotyczące kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, w tym najważniejsze – bez udziału Polski. Rano w Pradze zbiorą się również przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej, a udział w wydarzeniu potwierdził już Waszczykowski. Dołączyć do zgromadzonych ma minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, by “posłuchać, jak tam przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy” oraz żeby zdać relację z sobotniego spotkania w Berlinie.

 
O wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii zdecydowało 51,9 proc. Brytyjczyków. Przeciwko Brexitowi zagłosowało o cztery procent brytyjskich obywateli mniej – 48,1 proc.  Frekwencja w historycznym referendum – trzecim referendum powszechnym w historii Wielkiej Brytanii – wyniosła rekordowe 72,2 proc. Za pozostaniem we Wspólnocie była większość obywateli Szkocji i Irlandii Płn. Teraz oba kraje nie wykluczają, że przeprowadzą referenda w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa.

TS/Magdalena Nałęcz AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0