UE: Nowa propozycja w sprawie przyjmowania uchodźców, 30 tysięcy euro za jedną nieprzyjętą osobę

UE: Nowa propozycja w sprawie przyjmowania uchodźców, 30 tysięcy euro za jedną nieprzyjętą osobę

Jest nowa propozycja w sprawie obowiązkowego przyjmowania uchodźców, niekorzystna dla krajów, które nie zgadzają się na przymus. Z informacji korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej wynika, że projekt reformy prawa azylowego przygotowała Bułgaria, kierująca w tym półroczu pracami Unii Europejskiej. Jest w nim możliwość “wykupienia się” z obowiązkowego podziału uchodźców. 

Jeden z unijnych dyplomatów powiedział Polskiemu Radiu, że Bułgarzy kolejny raz potwierdzili, iż działają zgodnie z oczekiwaniami Niemiec i krajów Południa. Najnowsza propozycja Bułgarii przewiduje automatyczny system podziału uchodźców między unijne kraje na wypadek presji migracyjnej. Państwa, jeśli zechcą, będą mogły się wykupić z tego obowiązku w połowie przydzielonego im limitu – musiałyby zapłacić 30 tysięcy euro za jedną nieprzyjętą osobę. To mniej niż swego czasu proponowała Komisja Europejska, która mówiła o sumie 250 tysięcy euro. “Ale klucz dystrybucji jest niekorzystny dla krajów, które mają mniejszą presję migracyjną i dobrze pilnują granic” – powiedział Polskiemu Radiu unijny dyplomata. Szczegółowy algorytm bierze pod uwagę populację, PKB, wskaźnik wniosków azylowych i dane dotyczące ostatniej presji migracyjnej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/dabr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0