UE czeka na kolejny ruch Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu

UE czeka na kolejny ruch Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu

Unia Europejska czeka na kolejny ruch Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu. Wczoraj brytyjscy posłowie odrzucili możliwość wyjścia ze Wspólnoty bez porozumienia. Komisja Europejska informuje, że przyjęła do wiadomości rezultat głosowania. “Jest ono zgodne z polskimi oczekiwaniami” – napisał z kolei wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w komentarzu przesłanym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia.

Wiceszef MSZ-tu podkreślił, że bezumowny brexit jest złym scenariuszem z punktu widzenia interesów gospodarczych Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej i że należy zrobić wszystko by go uniknąć. Zastrzegł, że wczorajsze głosowanie w brytyjskim parlamencie nie oznacza, że perspektywa bezumownego brexitu znika. “Bez zakończenia kryzysu ratyfikacyjnego czeka nas najczarniejszy scenariusz nawet wbrew decyzji Izby Gmin” – dodał wiceminister Konrad Szymański.

Z kolei rzecznik Komisji Europejskiej w krótkim oświadczeniu napisał, że aby wykluczyć najczarniejszy scenariusz, nie wystarczy przeciwko niemu głosować, trzeba zatwierdzić wynegocjowaną umowę. Dodał, że 27-mka jest przygotowana zarówno na wyjście Wielkiej Brytanii na warunkach zapisanych w umowie, którą Unia jest gotowa podpisać, jak i na brexit bez porozumienia.

Teraz przedstawiciele 27 krajów i unijnych instytucji czekają na wniosek z Londynu dotyczący opóźnienia brexitu planowanego na 29 marca. Kluczowe pytanie na jak długo. W Unii trwają już dyskusje na ten temat. Według niektórych dyplomatów najbardziej prawdopodobne jest krótkie opóźnienie, czyli przesunięcie terminu brexitu o kilka tygodni, by nie kolidowało z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ale podobno są też i zwolennicy opóźnienia brexitu o kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, choć to najbardziej skomplikowana opcja biorąc chociażby pod uwagę wybór nowej Komisji Europejskiej jesienią, albo negocjacje dotyczące nowego, unijnego budżetu.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0