UE bierze odwet na USA: Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o nałożeniu karnych ceł na amerykańskie towary

UE bierze odwet na USA: Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o nałożeniu karnych ceł na amerykańskie towary

Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o nałożeniu karnych ceł na amerykańskie towary w odwecie za cła na stal i aluminium, które wprowadziły Stany Zjednoczone. Takie są ustalenia unijnych komisarzy.
Procedura ma być sfinalizowana do końca miesiąca, by nowe cła zaczęły obowiązywać od lipca. “Ta decyzja jest zgodna w pełni z zasadami Światowej Organizacji Handlu. Jest to wyważona i proporcjonalna odpowiedź na jednostronną i nielegalną decyzję podjętą przez Stany Zjednoczone o nałożeniu taryf na stal i aluminium z Europy, którą przyjęliśmy z ubolewaniem” – powiedział wiceszef Komisji Marosz Szefczovicz. Drugi wiceprzewodniczący Yrki Katainen dodał, że w tej sprawie Bruksela otrzymała jednomyślne poparcie wszystkich krajów.
Cła odwetowe, które zaczną obowiązywać od lipca, będą dotyczyły produktów, których eksport do Unii osiągnął wartość dwóch miliardów 800 milionów euro. Natomiast decyzja dotycząca produktów o wartości handlowej wynoszącej ponad trzy i pół miliarda euro ma być podjęta w późniejszym terminie. Na listę towarów, które zostaną objęte cłami, zostały wpisane symboliczne dla USA produkty, między innymi dżinsy, motocykle, burbon czy masło orzechowe.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/OKCOMMENTS

WORDPRESS: 0