UE apeluje do Rosji o zwolnienie więźniów politycznych i leczenie Sencowa

UE apeluje do Rosji o zwolnienie więźniów politycznych i leczenie Sencowa

Unia Europejska zaapelowała do Rosji o zwolnienie więźniów politycznych i zapewnienie odpowiedniego leczenia ukraińskiemu reżyserowi Ołehowi Sencowowi. Oświadczenie w tej sprawie opublikowała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji. 

Ukraiński reżyser głoduje od prawie trzech miesięcy w kolonii karnej. O wywieranie nacisków na Rosję zaapelował dziś minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji przypomniała, że Ołeh Sencow został zatrzymany zaraz po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku i odesłany do kolonii karnej. Tam, 3 miesiące temu rozpoczął protest głodowy. “Jego stan zdrowia gwałtowanie się pogorszył” – napisała rzeczniczka. Dodała, że Unia oczekuje od Rosji zapewnienia odpowiedniego leczenia w szpitalu. Wcześniej ukraiński minister spraw zagranicznych napisał, że Ołeh Sencow znajduje się na krawędzi życia i śmierci i w każdej chwili może dojść do tragedii. W oświadczeniu rzeczniczki szefowej unijnej dyplomacji znalazł się także apel do władz w Moskwie o przestrzeganie międzynarodowych standardów praw człowieka i natychmiastowe zwolnienie ukraińskich obywateli więzionych w Rosji i na zaanektowanym Półwyspie Krymskim.

 


 

Szef ukraińskiego MSZ apeluje do społeczności międzynarodowej o naciski na Rosję w sprawie Ołeha Sencowa. Stan zdrowia głodującego od połowy maja ukraińskiego reżysera jest, według ukraińskich władz bardzo zły. Ołeh Sencow jest więziony w Rosji z powodów politycznych.
Ołeh Sencow znajduje się na granicy życia i śmierci – napisał na swojej stronie w internecie minister Pawło Klimkin. Jak zaznaczył, ukraiński reżyser głoduje już niemal 90 dni i w każdej chwili może się stać najgorsze. Pawło Klimkin zaapelował, jak to podkreślił – jako człowiek i obywatel Ukrainy o poparcie Ołeha Sencowa i wywieranie nacisków na Rosję w sprawie uwolnienia ukraińskiego reżysera. „Solidarność nie ma granic, a ludzkie życia ma.” – napisał szef ukraińskiej dyplomacji.
Ołeh Sencow został aresztowany w 2014 roku na Krymie i skazany na 20 lat łagru za rzekomy terroryzm. Jego protest głodowy ma na celu uwolnienie ponad 60 Ukraińców więzionych w Rosji z powodów politycznych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/mt

IAR/Beata Płomecka/mt

COMMENTS

WORDPRESS: 0