HomePOLSKA

Uderzenie służb w mafię paliwową

Uderzenie służb w mafię paliwową

Blisko 250 funkcjonariuszy CBŚP i służb skarbowych brało udział w uderzeniu w mafię paliwową. Podczas zintegrowanych działań pod nadzorem Prokuratury Krajowej przeszukano ponad 80 miejsc w kraju i zatrzymano 14 osób.

Akcja służb została przeprowadzona w województwach lubuskim, śląskim, małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim. Dwóch mężczyzn wpadło na gorącym uczynku podczas przelewania oleju smarowego do cysterny, w której przewozi się olej napędowy.

Gang handlował w całej Polsce olejem napędowym, pozyskiwanym z różnego rodzaju olejów smarowych, które nie były przeznaczone do handlu na stacjach benzynowych. Za taki produkt grupa przestępcza nie odprowadzała podatku akcyzowego, a w dokumentach fałszowała odprowadzenie także VAT. Do uwiarygodnienia obrotu paliwem tworzono skomplikowaną dokumentację finansową, w której początkowym dostawcą paliwa były nieistniejące firmy. Służby szacują, że Skarb Państwa stracił na tej działalności 40 milionów złotych na niezapłaconych podatkach, a gang paliwowy zyskał 126 milionów złotych.

Czternastu zatrzymanych usłyszało w poznańskiej prokuraturze zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw skarbowych i prania pieniędzy. Jednej osobie postawiono zarzut kierowania gangiem. Do aresztu trafiło sześcioro podejrzanych.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/zr

COMMENTS