HomePOLSKA

Udaremniona próba wyłudzenia 261 milionów złotych VAT

Udaremniona próba wyłudzenia 261 milionów złotych VAT

Funkcjonariusze CBA zatrzymali członka międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w wyłudzeniach VAT na wielką skalę. Udaremniono wyłudzenie co najmniej 261 milionów złotych ze Skarbu Państwa.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, śledztwo dotyczące zorganizowanej, międzynarodowej, grupy przestępczej działającej na terenie Polski, Czech i Niemiec. Grupa działała w okresie od września 2015 roku do maja 2016 roku. Poprzez tak zwaną karuzelę podatkową usiłowała wyłudzić co najmniej 261 milionów złotych podatku VAT.

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali w okolicach Częstochowy członka ścisłego kierownictwa grupy. Zatrzymany mężczyzna to jeden z tak zwanych inwestorów, którzy wyłożyli środki finansowe na rozpoczęcie działalności grupy, aby następnie czerpać z tego tytułu zyski. Zatrzymany przez CBA został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszał zarzuty. Prokuratura skierowała wobec niego wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie.

W toku śledztwa ustalono, że spółki poprzez fikcyjne, międzynarodowe, udokumentowane fakturami transakcje uwiarygodniały obrót towarem: bateriami, kawą, słodyczami czy innymi artykułami spożywczymi. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych były tak zwane słupy, czyli podmioty, które po dokonaniu transakcji ulegały likwidacji. Tworzono pozory legalnej działalności. Podmioty działające w ramach “karuzeli podatkowej” miały w ten sposób podstawę do wystąpienia o zwrot podatku VAT z tytułu dokonywania fikcyjnych, wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

To kolejne zatrzymanie w tej sprawie. W grudniu zeszłego roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali 4 osoby, między innymi członków ścisłego kierownictwa grupy, w tym obywatela Armenii i Białorusi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/komunikat CBA/dabr

fot.pixabay.com

 

COMMENTS