HomePOLSKA

Uczniowie rozpoczną jutro rok szkolny. Będą dodatkowe pieniądze na naukę zdalną

Uczniowie rozpoczną jutro rok szkolny. Będą dodatkowe pieniądze na naukę zdalną

Uczniowie rozpoczną jutro rok szkolny. Po miesiącach zdalnej nauki i wakacjach mają wrócić do szkolnych ławek, tak jak przed pandemią, ale z zachowaniem ograniczeń sanitarnych. Dyrektorzy i samorządowcy przygotowują szkoły, żeby powrót był bezpieczny.

Małgorzata Zyśk, burmistrz podwarszawskich Ząbek mówi, że wspólnie z dyrektorami szkół i przedszkoli miasto wypracowało dodatkowe zasady bezpieczeństwa, zgodne z tymi przygotowanymi przez MEN i sanepid. Burmistrz mówi, że w marcu i kwietniu szkoły otrzymały płyny do dezynfekcji i sprzęty do ochrony sanitarnej. “Obecnie zakupiliśmy dla wszystkich uczniów 4,5 tysiąca przyłbic osłaniających nosek i usta. To są bardzo dobre jakościowo przyłbice, mogą z nich korzystać także osoby niepełnosprawne” – mówi Małgorzata Zyśk.

Dorota Smolińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach mówi, że w jej szkole uczniowie będą wchodzili kilkoma wejściami, będą też mieli różne godziny przerw. W starszych klasach uczniowie będą mogli wyjść na przerwę na korytarz po dwóch lekcjach. “Dwie godziny to byłoby za dużo, żeby dziecko czekało na przerwę, więc jedną przerwę spędzają w klasie” – mówi dyrektorka. I dodaje, że w oddziałach przedszkolnych i klasach od 1 do 3 przerwy regulują wychowawcy.

Dyrektor będzie mógł przejść na nauczanie zdalne w części lub w całości po konsultacji z powiatowym inspektorem sanitarnym.

 

*

 

 

Będą dodatkowe pieniądze z funduszy Unii Europejskiej na wspieranie nauki zdalnej. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziała, że środki zostaną przeznaczone między innymi na narzędzia umożliwiające transmisję on line, a także na szkolenia dla nauczycieli. Wszystko na wypadek pogorszenia sytuacji epidemicznej. Jak mówi minister Małgorzata Jarosińska – Jedynak, ważny jest też dostęp do sieci.

 

W ramach programu Polska Cyfrowa ponad miliard euro środków z Unii Europejskiej będzie zaangażowanych w rozbudowę sieci szerokopasmowych. Powstanie blisko 106 tysięcy kilometrów nowych sieci internetowych. Dzięki już dofinansowanym przedsięwzięciom do 2023 roku w zasięgu szybkiego internetu znajdzie się około 2 miliony gospodarstw domowych. Natomiast szybki internet, powyżej 100 Mb/s, dotrze do ponad 11 tysięcy placówek oświatowych.

 

Wcześniej dofinansowanie w wysokości prawie 370 milionów złotych pozwoliło na zakup laptopów i tabletów dla 200 tysięcy uczniów i 31 tysięcy nauczycieli z 13 tysięcy szkół. Dodatkowo środki przeznaczyliśmy na oprogramowanie oraz mobilny dostęp do internetu potrzebnych do prowadzenia zdalnych lekcji.

Prawie 66 milionów złotych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój zostanie przeznaczonych na wyposażenie instytucji edukacyjnych w narzędzia usprawniające prowadzenie edukacji w formie zdalnej oraz przygotowanie nauczycieli do prowadzenia kształcenia na odległość, na wypadek ewentualnego pogorszenia sytuacji epidemiologicznej. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej wydała zgodę na realizację przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projektów nadzwyczajnych.

Za te pieniądze opracowane zostanie narzędzie IT umożliwiające przeprowadzanie egzaminów próbnych w formule zdalnej. Będzie ono wykorzystywane do cyklicznie prowadzonych testów on-line, ewentualnie pozwoli na przeprowadzenia egzaminu próbnego w formie zdalnej.

 

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Pszoniak /w dw

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Ingram /w dw

COMMENTS