HomePILNE

Uczestnicy szczytu grupy G7 w Kanadzie przyjęli wspólną deklarację. Co głosi?

Uczestnicy szczytu grupy G7 w Kanadzie przyjęli wspólną deklarację. Co głosi?

Uczestnicy szczytu grupy G7 w Kanadzie przyjęli wspólną deklarację. Głosi ona, że “wolny, uczciwy i wzajemnie korzystny handel jest kluczem dla wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy”.
W deklaracji podkreślono kluczową rolę systemu światowego handlu, opartego na wspólnych zasadach, zapowiedziano też kontynuację walki z protekcjonizmem. Podkreślono, że międzynarodowe umowy handlowe powinny być otwarte, przejrzyste i zgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu.
Obserwatorzy szczytu obawiali się, że może on się zakończyć bez deklaracji końcowej ze względu na spory między Stanami Zjednoczonymi a pozostałymi członkami grupy G7. Wiążą się one z nałożeniem przez Waszyngton ceł na stal i aluminium, a także z wycofaniem się z międzynarodowego porozumienia o ochronie klimatu. Prezydent Donald Trump wezwał do przekształcenia obszaru państw skupionych w G7 w strefę całkowicie wolnego handlu. Po raz kolejny opowiedział się też za przyjęciem Rosji do G7, czyli grupy najbardziej wpływowych państw świata.

IAR/rtrs/wcześn./Siekaj/dabr

COMMENTS