HomeCiekawostki

Ubezpieczenie dla nowego samochodu – co wybrać?  

Ubezpieczenie dla nowego samochodu – co wybrać?   

 

Zamierzasz kupić nowe auto? Obok formalności związanych z jego nabyciem czeka cię jeszcze konieczność zaopatrzenia się w ubezpieczenie dla nowego samochodu. 

 

OC to podstawa!

Planując ubezpieczenie dla nowego samochodu, powinieneś wiedzieć, że według polskiego prawa obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu jest wykupienie ubezpieczenia OC, czyli ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jest to ochrona ubezpieczeniowa, działająca wtedy, kiedy będziesz zmuszony do naprawienia szkody wyrządzonej na skutek czynu niedozwolonego innym uczestnikom ruchu drogowego. Tak naprawdę nie jest to ubezpieczenie samochodu jako takiego, ale ubezpieczenie ciebie na wypadek konsekwencji, jakie możesz ponieść, kiedy swoim samochodem wyrządzisz innym kierowcom (ale także pieszym) jakąś szkodę.

 

Jak dodatkowo zabezpieczyć auto?

 

Pozostałe formy ubezpieczenia samochodu są dobrowolne lub zależne od umowy z bankiem, jeśli finansujesz zakup auta kredytem. Jednak w przypadku nabycia nowego auta – bez względu na to, czy kupujesz je na kredyt czy też nie – nie ograniczaj się jedynie do tego jednego, obowiązkowego obszaru ochrony. Zatroszcz się o rzeczywiste ubezpieczenie samochodu sensu stricto, czyli: • czterech kół, • karoserii, • silnika • i innych elementów budowy samochodu. Tylko dobrowolne ubezpieczenie samochodu zapewni ci zwrot kosztów poniesionych na naprawę twojego auta po wypadku, którego ty byłeś sprawcą. I tylko ono sprawi, że będziesz spał spokojnie w nocy, nie bojąc się kradzieży pojazdu. O jakim ubezpieczeniu samochodu mowa? Oczywiście o ubezpieczeniu autocasco czyli tzw. AC. Daje ono ochronę konkretnego pojazdu, dla którego zostało wykupione, wraz z jego wyposażeniem i w zakresie jego: • utraty, • zniszczenia, • uszkodzenia • lub kradzieży.

 

Na co zwracać uwagę?

 

Ponieważ ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowe, zakłady ubezpieczeń proponują zróżnicowane zakresy ochrony, którą objęty zostaje pojazd. Dlatego przed zawarciem umowy ubezpieczenia AC warto ją dokładnie przeczytać. W razie wątpliwości nie wahaj się dopytywać agenta o szczegóły i prosić o wyjaśnienie wszelkich niejasności. Przecież ubezpieczenia samochodu nie kupujesz codziennie – masz prawo się na tym nie znać. Kupując AC zwróć uwagę na parę istotnych szczegółów. Bardzo ważną kwestią jest zakres pokrycia szkody. Niektórzy ubezpieczyciele przewidują pokrycie szkody tylko do pewnego procenta wartości samochodu. Zdarzają się też oferty na określone sumy ubezpieczenia. Różnie może być z jakością zapewnianej naprawy auta – szczególnie w przypadku nowego samochodu warto wybrać taką ofertę, która gwarantuje obsługę w autoryzowanych serwisach oraz oryginalne części zamienne.

 

Zadbaj o siebie i pasażerów

 

Trzecią składową, którą warto posiadać w ramach ubezpieczenia samochodu jest tzw. ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie należy o nim zapominać, zwłaszcza że dzięki niemu uzyskasz środki na leczenie i rehabilitację dla siebie i swoich pasażerów, jeśli któreś z was ucierpi w wypadku. Wybierając ubezpieczenie dla nowego samochodu warto połączyć wspomniane wyżej opcje ubezpieczeniowe w tzw. pakiecie. Rozwiązanie to nie tylko gwarantuje ci szeroki zakres ochrony, ale także nierzadko okazuje się tańsza opcją, niż polisy zawierane osobno.

AIP

COMMENTS