HomeMazowieckie

Tysiące warszawiaków idą na Jasną Górę

Tysiące warszawiaków idą na Jasną Górę

Z Warszawy na Jasną Górę wyruszy dziś kilka tysięcy warszawiaków: rozpoczną się pielgrzymki: akademicka, rodzin, strażaków i niepełnosprawnych. 

Jako pierwsi rano wyjdą pątnicy z 37. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej. Organizatorzy szacują, że tym razem bierze w niej udział ponad 3 tysiące studentów, licealistów oraz pracowników uczelni. Będą wędrować pod hasłem: “Synu, oto Matka Twoja!”. Pielgrzymka jest podzielona na 18 grup pieszych oznaczonych kolorami. 19. grupa to pielgrzymi na rowerach. Na Jasną Górę wyjadą 10 sierpnia.
Młodzi, którzy w tym roku pielgrzymują podkreślają, że to dla nich czas modlitwy, pojednania z Bogiem i nawiązywania nowych przyjaźni. Idą w różnych intencjach: proszą o pomyślne ukończenie studiów czy zdrowie dla najbliższych. Wielu dziękuje za łaski otrzymane w minionym roku. Zdecydowana większość uczestników idzie już kolejny raz.
Przed wyjściem na pielgrzymi szlak studenci wezmą udział w mszy, którą o 6.00 odprawi dla nich kardynał Kazimierz Nycz.
Do Częstochowy wyruszą dziś również: pielgrzymka osób niepełnosprawnych, Praska Pielgrzymka Rodzin i Pielgrzymka Strażaków.
Pątnicy, przez dziewięć dni pokonają od 240 do 300 kilometrów, w zależności od wybranej trasy. Będą szli niezależnie od warunków pogodowych. Po drodze nocują w namiotach lub stodołach.
Podobnie jak z Warszawy, w sierpniu z wielu innych polskich miast wychodzą piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi dochodzą do Częstochowy zwykle 15 sierpnia, kiedy w Kościele katolickim przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia na mszach księża święcą zioła i kwiaty.
Studenci z Warszawy w Częstochowie będą już 14 sierpnia. Pozostaną tam jeden dzień, aby razem z innymi pielgrzymami uczestniczyć w religijnych uroczystościach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegorz Maciak/dyd

COMMENTS