HomePOLSKAPodlaskie

Tysiące podpisów w obronie prezesa stadniny w Janowie Podlaskim

Tysiące podpisów w obronie prezesa stadniny w Janowie Podlaskim

 Pod petycję w obronie odwołanego prezesa stadniny koni w Janowie Podlaskim podpisało się już niemal 3 tysiące osób. Miłośnicy jeździectwa wysyłają listy do ministra rolnictwa i prezesa ANR.
Chodzi o ostatnie decyzje, przejętej przez PiS, Agencji Nieruchomości Rolnych. Decyzją jej szefa ze stanowisk zostali odwołani prezesi dwóch stadnin, gdzie hodowane są konie zdobywające uznanie na całym świecie. Marek Trela nie jest już prezesem stadniny w Janowie Podlaskim. Jerzy Białobok nie kieruje już stadniną w świętokrzyskim Michałowie, a dodatkowo międzynarodowa sędzia Anna Stojanowska nie jest już inspektorem w ANR.

ANR w zabrało głos
Na to, żeby agencja wytłumaczyła swoje działanie trzeba było czekać do poniedziałku. Swoje decyzje agencja tłumaczy krótkim komunikatem: „Prezesi Marek Trela (SK Janów Podlaski) i Jerzy Białobok (SK Michałów) zostali odwołani z pełnionych przez siebie funkcji zgodnie z art. 203 Kodeksu Spółek Handlowych. Na podstawie art. 201 na p.o. Prezesa SK Janów Podlaski powołany został Marek Skomorowski. Marek Skomorowski jest ekonomistą. Z kolei p.o. Prezesa w SK Michałów została Anna Durmała, która z wykształcenia jest zootechnikiem. Zadaniem nowego kierownictwa spółek jest kontynuowanie i rozwijanie hodowli koni arabskich czystej krwi. Państwowe stadniny koni arabskich czystej krwi w Polsce są i nadal będą traktowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych jako priorytetowe. Stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie figurują na liście spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U. 2014, poz. 214).”

Powszechne oburzenie
Po tych decyzjach w środowisku miłośników koni zawrzało. W sieci od zaledwie kilku dni jest petycja, w której jej autorzy domagają się „zaniechania zmian”. „Jerzy Białobok – Prezes Stadniny Koni w Michałowie – ze stadniną związany od 1977 r., na stanowisku dyrektora od 1997 r., współtwórca i twórca sukcesów krajowych i międzynarodowych koni czystej krwi arabskiej wyhodowanych w Michałowie, członek ECAHO, uznany sędzia międzynarodowy. Marek Trela – Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim – ze stadniną związany od 1978 r., na stanowisku dyrektora od 2000 r. współtwórca i twórca sukcesów krajowych i międzynarodowych koni czystej krwi arabskiej wyhodowanych w Janowie, Wiceprzewodniczący WAHO, członek władz ECAHO, uznany sędzia międzynarodowy. Konie arabskiej polskiej hodowli są naszą wizytówką na świecie. Są naszym najcenniejszym towarem eksportowym. Są dobrem wszystkich Polaków. Ci ludzie dbali o nie całym sercem i nie ma w Polsce takich, którzy mogliby ich godnie zastąpić, bez szkody dla polskiej hodowli.” – czytamy w petycji, pod którą do poniedziałku do godziny 15.30 podpisało się już 2849 osób.

Piszą listy do ministra
Na innej stronie internetowej, www.swiatkoni.pl, są umieszczone wzory listu otwartego, który można pobrać, podpisać i wysłać do ministra rolnictwa i prezesa ANR, Waldemara Humięckiego. „Budowanie dzisiejszej potęgi polskiej hodowli koni arabskich odbyło się przy ich (odwołanych -red.)osobistym zaangażowaniu i poświęceniu codzienną pracą w stadninach, ale też zdobywaniem kontaktów, zaufania, autorytetu i szacunku na całym świecie. Wyrazem tego są choćby funkcje pełnione społecznie w krajowych i międzynarodowych organizacjach zrzeszających hodowców: Polskim Związku Hodowców Koni Arabskich, Europejskiej Konferencji ds. Organizacji Pokazów Koni Arabskich (ECAHO) i Światowej Organizacji Konia Arabskiego (WAHO)” – czytamy w liście i dalej: „ W związku z tym zwracamy się z prośbą o rozważenie decyzji, które mogą mieć długofalowe i nieodwracalne skutki dla utrzymania naszej hodowli na dotychczasowym, wysokim poziomie. Nie mamy upoważnienia do wypowiadania się w imieniu zwolnionych osób i nie apelujemy o konieczne przywrócenie ich na dotychczasowe stanowiska. Uważamy natomiast, że powinni mieć przynajmniej szansę powrotu w struktury polskiej hodowli, aby mieć czas na dokończenie dzieła życia i wykształcenie następców”. Następca Marka Treli, Marek Skomorowski był w przeszłości zastępcą dyrektora ANR w Lublinie. To członek Sprawiedliwej Polski, ugrupowania Zbigniewa Ziobry, które w ostatnich wyborach parlamentarnych startowało razem z PiS.

COMMENTS