10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Tysiące ludzi na mszy św. w Hawanie odprawionej przez papieża Franciszka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W niedzielę papież Franciszek odprawił uroczystą mszę św. na słynnym Placu Rewolucji w stolicy. W nabożeństwie odprawionym przez Ojca Świętego wzięło udział aż kilkaset tysięcy wiernych. Franciszek zostanie na Kubie do wtorku. 

 

Podczas mszy świętej Franciszek apelował do wiernych o pokorę i zaangażowanie w służbę innym. “Chrześcijanie są nieustannie wzywani do tego, aby odkładali na bok swoje marzenia i pragnienia oraz swoje dążenie do władzy, i, zamiast tego, opiekowali się tymi, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują – mówił  następca św. Piotra w Hawanie.

 

Papież powiedział także, że “troska o kogoś z miłości nie oznacza bycia służalczym”. – Służba nigdy nie jest ideologiczna, nie służymy ideom, służymy ludziom – mówił Argentyńczyk, co przez komentatorów zostało odebrane jako bezpośrednie przesłanie dla przedstawicieli socjalistycznej władzy na Kubie. Podczas homilii papież nie mówił jednak bezpośrednio, tak jak poprzedniego dnia, odnowieniu relacji pomiędzy Kubą a Stanami Zjednoczonymi.

 

Franciszek nawiązał jednak do rozmów pokojowych pomiędzy rządem Kolumbii i prezydentem Juanem Manuelem Santosem a rebeliantami z lewicowej grupy partyzanckiej FARC. Mają one miejsce właśnie w Hawanie. – Proszę, nie możemy sobie pozwolić na kolejną klęskę na tej drodze do pokoju i pojednania – mówił Franciszek do obu stron konfliktu, który trwa w Kolumbii od lat 60-tych. Rozmowy pokojowe toczą się już od trzech lat.

 

Na Placu Rewolucji pojawił się także lider Kuby Raul Castro, a także prezydent Argentyny, ojczyzny Franciszka, Cristina Fernández de Kirchner. Jak podaje BBC, policja zatrzymała trzy osoby, które rozdawały w tłumie ulotki i krzyczały antypapieskie hasła.

 

Papież Franciszek ma też podczas swojego pobytu w Hawanie spotkać się prywatnie z Raulem Castro, a także jego bratem i byłym kubańskim przywódca, Fidelem. To spotkanie może jednak wywołać  kontrowersje. Według ,,The Guardian”, niektózy mogą odebrać rozmowę z braćmi Castro jako znak, że argentyński papież popiera ideologię komunistyczną. – Papież nie jest marksistą, nie jest politycznym rewolucjonistą. On nie chce zmieniać politycznych czy ekonomicznych systemów, ale chce zmieniać serce. Osobista przemiana może doprowadzić do społecznych – odpowiadał w lipcu na te, wcześniej już pojawiające się, zarzuty Kevin Clarke, dziennikarz amerykańskiej gazety ,,The Washington Post”.

 

Pierwsza wizyta papieża Franciszka w obu krajach ma charakter historyczny i symboliczny. Kuba i USA dopiero w tym roku zakończyły bowiem trwającą od 54 lat zimną wojnę. Jak przypomina BBC, mediatorem w rozmowach pomiędzy kubańskimi i amerykańskimi władzami był właśnie papież Franciszek, za co w sobotę na lotnisku w Hawanie podziękował mu Castro. – Apeluję do politycznych liderów, aby pozostali na tej drodze i rozwijali swój wspólny potencjał jako przykład pojednania dla całego świata – mówił papież Franciszek do władz USA i Kuby.

 

Papież Franciszek spędzi na Kubie cztery dni. Wcześniej odwiedzi też miasta Holguín i Santiago. We wtorek papież odleci do Waszyngtonu. W USA Argentyńczyk spotka się z wiernymi również w Nowym Jorku i Filadelfii. Przed Franciszkiem Kubę odwiedzili dwaj jego poprzednicy: Jan Paweł II w 1998 r. oraz Benedykt XVI w 2012 r.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520