HomeUSASeattle

Tysiące drobnych wstrząsów w stanie Waszyngton

Tysiące drobnych wstrząsów w stanie Waszyngton

Są nieodczuwalne, ale od jakiegoś czasu zachodzą stale i zaskakują naukowców. Od 22 grudnia w rejonie Puget Sound, nad którym położona jest aglomeracja Seattle, odnotowano przeszło osiem tysięcy drobnych wstrząsów. I wciąż ich przybywa.

– To interesujące. Nie rozumiemy tego, ale nie sądzimy, aby było niebezpieczne – mówi John Vidale, dyrektor Pacific Northwest Seismic Network, który zauważył to zjawisko już kilka razy, po raz pierwszy blisko piętnaście lat temu. – Wygląda to na coś regularnego, ale w rzeczywistości takie nie jest. W ostatnich latach wzór jest bardziej skomplikowany, lecz dwa lata wcześniej odznaczał się sporą regularnością, z 14-miesięcznymi interwałami – dodał.

Wstrząsy zauważono na wschód od Wyspy Vancouver. Ciągną się niemal do samego Seattle i wciąż przesuwają na południe. Naukowcy wiedzą, że zjawisko jest wynikiem ścierania się płyt tektonicznych, przesuwających się o mniej więcej jeden cal na przestrzeni kilku tygodni.

Mimo to wstrząsy nadal stanowią dla nich sporą zagadkę. Mają się zakończyć, kiedy podziemna energia ulegnie rozprężeniu. Proces ten prawdopodobnie potrwa jeszcze kilka dni.

(mcz)COMMENTS