W tym roku bez literackiej Nagrody Nobla?

W tym roku bez literackiej Nagrody Nobla?

W tym roku może nie być przyznana literacka Nagroda Nobla. Taką informację, powołując się na swoje źródła w Akademii Szwedzkiej, podało po południu szwedzkie radio publiczne. 

 

 

Dziennikarze redakcji kultury szwedzkiego radia twierdzą, że dyskusja o tym, czy w tym roku ma być przyznana literacka Nagroda Nobla czy też nie, toczy się właśnie pomiędzy członkami Akademii. “Obecnie rozmawiamy o tej sprawie. Niebawem poinformujemy opinię publiczną, jakie jest nasze stanowisko w tej sprawie” – powiedział szwedzkiemu radiu sekretarz Akademii Szwedzkiej Anders Olsson.

Fakt, że dyskusja taka się odbywa, potwierdził także przewodniczący Fundacji Noblowskiej – Carl Henrik-Heldin. Kryzys wewnątrz Akademii Szwedzkiej, wywołany ostatnimi aferami, spowodował utratę zaufania Szwedów do tej prestiżowej instytucji. Z udziału w pracach Akademii zrezygnowało pięciu członków, w tym jej sekretarz – Sara Danius.

 

Zdaniem szwedzkich komentatorów, ewentualne podjęcie decyzji o nieprzyznaniu w tym roku literackiej Nagrody Nobla mogłoby przyczynić się do poprawy wizerunku Akademii Szwedzkiej.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa, (IAR)/ Przemysław Gołyński/em/dyd



COMMENTS

WORDPRESS: 0