22.2 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

W tym roku 10 osób zatruło się grzybami, jedna osoba śmiertelnie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym roku odnotowano 10 przypadków zatruć grzybami, jedna osoba dorosła zatruła się śmiertelnie – poinformowała Aleksandra Lusawa dyrektor departamentu Promocji Zdrowia GIS. Obecnie mamy szczyt sezonu grzybowego i zatrucia mogą się jeszcze zdarzać – dodała. Zaapelowała też, aby zbierać tylko te grzyby, które znamy. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy okazy, które zostały zebrane, są bezpieczne, można zawrócić się do stacji sanitarno -epidemiologicznej w celu weryfikacji grzybów. 

Najczęściej grzybiarze mylą muchomora sromotnikowego z gąską zielonką. Muchomor sromotnikowy jest odpowiedzialny za 95 procent śmiertelnych zatruć grzybami w Polsce – dodała doktor Marta Wrzosek – rzecznik Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.
W Warszawskim sanepidzie przy ulicy Nowogrodzkiej 82 od jutra będzie otwarta dla zwiedzających wystawa „Poznaj grzyby, unikniesz zatrucia”. Ekspozycję, która zawiera 60 eksponatów grzybów jadalnych i trujących, można zwiedzać codziennie: w dni powszednie w godz. 9.00 – 14.00, a w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 17.00. Wystawa potrwa do 29 września. Wstęp wolny.

IAR Joanna Stankiewicz/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520