-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Tusk zwołał szczyt brexitowy na czwartek. May odwołuje jutrzejsze głosowanie zatwierdzające brexit

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef Rady Europejskiej zwołał szczyt brexitowy na czwartek w Brukseli. Donald Tusk poinformował o tym na Twitterze. „Nie będziemy renegocjować porozumienia, ale jesteśmy gotowi do dyskusji na temat tego, jak ułatwić ratyfikację umowy brexitowej w Wielkiej Brytanii” – napisał przewodniczący Rady. Dodał, że czasu jest coraz mniej i że dyskusja na szczycie będzie dotyczyć też przygotowań do scenariusza przewidującego wyjście Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia.

Brexit bez umowy może doprowadzić do chaosu gospodarczego i strat zarówno po stronie Unii, jak i Wielkiej Brytanii. Zwołany specjalny szczyt na czwartek to odpowiedź Brukseli na zawirowania na Wyspach Brytyjskich. Głosowanie w brytyjskim parlamencie w sprawie umowy brexitowej zostało odłożone na czas nieokreślony. Powodem był zdecydowany sprzeciw wobec porozumienia wśród posłów. Druzgocąca porażka mogłaby oznaczać koniec rządów Theresy May. Brytyjska premier odłożyła głosowanie, by jeszcze podjąć dyskusję z europejskimi przywódcami.
Sądząc po wpisie przewodniczącego Rady, Unia nie zmieniła zdania i nie zgodzi się na renegocjacje umowy brexitowej. Z nieoficjalnych rozmów z dyplomatami wynika natomiast, że możliwe są dyskusje o ewentualnych zmianach w deklaracji politycznej zapowiadającej przyszłe relacje gospodarcze Unii z Wielką Brytanią. Nie są wykluczone jakieś ambitniejsze zapisy dotyczącego ściślejszego partnerstwa handlowego Brukseli z Londynem.

 


May odwołuje jutrzejsze głosowanie zatwierdzające brexit!

Theresa May odwołuje kluczowe głosowanie zatwierdzające brexit. Zaplanowane było ono na jutro, ale premier ogłosiła w parlamencie, że chce, by odbyło się później. Powodem jest widmo dotkliwej porażki i odrzucenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w proponowanej przez Theresę May wersji.

Brytyjska premier miała problem, by przekonać posłów własnego stronnictwa do wynegocjowanej przez siebie umowy o wyjściu kraju z Unii. Skala buntu wewnętrznego sprawiała, że od dawna arytmetyka parlamentarna sugerowała, że porozumienie zostanie odrzucone.

Część polityków – zarówno z opozycji, jak i z partii rządzącej – domagało się, by premier otworzyła na nowo negocjacje z Unią. Przedstawiciele Wspólnoty podkreślali jak dotąd, że takie rozwiązanie jest wykluczone. By porozumienie, jakie rząd wynegocjował z Brukselą, weszło w życie, najpierw musi ono uzyskać zielone światło od posłów.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/em/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Beata Płomecka,Bruksela/em/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520