HomePodkarpackie

Turystyka: Co warto zobaczyć na Podkarpaciu

Turystyka: Co warto zobaczyć na Podkarpaciu

Polecamy największe atrakcje turystyczne Podkarpacia.

 

Przekonaj się, co warto zobaczyć w naszym regionie!

 

-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Karpacka Troja w Trzcinicy[/h2] Skansen czynny jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-15. Bilet – 18 zł (ulgowy – 13 zł), wejście na platformę widokową – 2 zł. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 metrów wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wiosek: otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Z wieży widokowej widać doskonale całe założenie architektoniczne grodu. Można też podziwiać rozległe obszary Beskidów, Pogórzy Karpackich i Dołów Jasielsko-Sanockich.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia:Bieszczadzka ciuchcia wjeżdża w głuszę. Ku polsko- słowackiej granicy[/h2] Odjazd z Majdanu do Przysłupia o 9.30 (powrót o 12.20). Odjazd Majdanu do Balnicy o 13 (powrót o 15). Bilet tam i z powrotem 24 zł, ulgowy – 18 zł. Kolejki wąskotorowe w Bieszczadach zaczęto budować pod koniec XIX wieku. Miały transportować drewno z bieszczadzkich lasów. Po wojnie zniszczone torowiska odbudowano. Bieszczadzka wąskotorówka była jedynym środkiem transportu nie tylko drewna, ale i ludzi. Po wybudowaniu tzw. dużej obwodnicy bieszczadzkiej kolejka straciła na znaczeniu. Dziś jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych. Tory prowadzą przez dziką głuszę, w której łatwiej spotkać niedźwiedzia niż człowieka. Ciuchcią możemy dojechać do stacji Balnica na granicy polsko-słowackiej.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Ikony i dzieła Beksińskiego – skarby Muzeum Historycznego w Sanoku[/h2] Muzeum czynne jest od 9 do 17 (w poniedziałki od 8 do 12). Bilet kosztuje 15 zł, ulgowy – 11 zł, rodzinny – 43 zł. Przewodnik w języku polskim – 50 zł. Zdzisław Beksiński to nie tylko jeden z najbardziej znanych sanoczan, ale też jeden z najbardziej znanych w świecie polskich artystów. Został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu w 2005 r. na kilka dni przed swymi 76. Wszystkie swoje prace, a także majątek artysta przekazał w testamencie sanockiemu muzeum. Jego katastroficzne malarstwo, w którym częstym motywem są demoniczne stwory i ludzkie kości, wydaje się być protestem przeciwko przemijaniu. Mroczna twórczość Beksińskiego kontrastuje z niezwykłym zbiorem ikon. Najstarsze zabytki sztuki cerkiewnej pochodzą z XV i XVI wieku.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Zamek Kamieniec w Odrzykoniu[/h2] Zwiedzanie amku Kamieniec możliwe jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-18.30, w soboty i niedziele w godz. 9.30- 19. Zwiedzanie z przewodnikiem – 8 zł. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska na dziedzińcu zamkowym. Warownia obronna z XIV w. położona na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych przykładów połączenia budowli z krajobrazem. Na terenie ruin zamkowych usytuowane jest Muzeum Zamkowe, sala tortur i Pracownia Ceramiki Zamkowej.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Rezerwat “Prządki”[/h2] Nieopodal zamku Kamieniec w Odrzykoniu znajduje się rezerwat przyrody „Prządki”. To jeden z najstarszych rezerwatów w Polsce (powstał w 1957 roku). Jest niewielki, zajmuje obszar ok. 13,6 ha, ale jest wyjątkowo urokliwy. Obejmuje grupę ostańców skalnych. Dla turystów w ub. roku wytyczono ścieżkę. Ma długość ok. 600 metrów. Ustawiono tablice informacyjne i strzałki wskazujące kierunek wędrówki.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Piwnice kupieckie w podziemnej trasie turystycznej w Rzeszowie[/h2] Ceny biletów: 6,50 zł – normalny, 4,50 zł – ulgowy, dzieci do lat 5 bezpłatnie. Wchodzimy do 10 metrów pod współczesny Rynek i znajdujemy się w piwnicach wzniesionych między XIV a XVIII wiekiem. 15 korytarzy połączyło 25 piwnic niegdysiejszych i istniejących kamienic. Legenda głosi, że mieszczanie kryli się tu przed zagonami tatarskimi. Drogą Kupców możemy spacerować swobodnie, ale Lochy Tatarskie zaakceptują gości szerokich na najwyżej 70 cm. Trasa liczy 396 metrów, przenosi w zupełnie inny czas i rzeczywistość. W podziemiach zabezpieczono wyrobiska z XVI, XVII i XVIII w. oraz wyeksponowano fragment muru ze śladami pożaru.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Przeworska ciuchcia – przez tunel w Szklarach przebija się do Dynowa [/h2] Linia została otwarta w 1904 r., głównym celem był transport buraków do cukrowni w Przeworsku oraz innych płodów rolnych. Regularne kursy kolejka prowadziła do lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie wykorzystywana turystycznie, sezon trwa od weekendu majowego do końca września. Atrakcją trasy jest 602-metrowy tunel w Szklarach, jedyny na polskich liniach wąskotorowych. Ponadto dwa długie mosty stalowe nad Mleczką, sporo mostów, w tym jeden kamienny, przepiękne widoki górzystego krajobrazu. [b]ZOBACZ TEŻ:[/b] <a href=”http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzeszow/g/zamarzniety-tunel-kolejki-waskotorowej-w-szklarach-foto-wideo,11795336,22703918/>Zamarznięty tunel kolejki wąskotorowej w Szklarach [FOTO]</a>< script class=”XlinkEmbedScript” data-width=”640″ data-height=”360″ data-url=”//get.x-link.pl/c0df58dc-a958-9577-2a1d-58d3d8b80cdb,0782bafe-f1e4-3cb7-4b9d-d52dcee8d04a,embed.html” type=”application/javascript” src=”//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js”></script>
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: rezydencja Potockich w Łańcucie z niezwykłą powozownią i składnicą ikon[/h2] Zaprasza: w czwartki ,piątki i soboty w godz. 9. – 15. (ostatnie wejście). W niedziele: 9. – 16. Ceny biletów uzależnione od liczby zwiedzanych ekspozycji. A tych jest moc: jak mieszkali jaśniepaństwo, czyli pokoje Potockich. Potem – jak jaśniepaństwo jeździli, czyli stajnie arystokratów i wozownia z powozami. Oranżeria i storczykarnia zachwycą każdego kwiatoluba. Atrakcją dodatkową, niezwiązaną bezpośrednio z historią najwspanialszego z podkarpackich zamków, jest ekspozycja sztuki cerkiewnej. Na długi weekend majowy pogodę zapowiedziano taką, że grzech nie przespacerować się słynnym parkiem przyzamkowym. Dla żądnych wrażeń dodatkowych (ale i za dodatkową opłatą) – przejażdżka jaśniepańskim powozem ulicami Łańcuta i po parku.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: ruiny klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu. Tu mieszka duch rycerza [/h2] Zabytkiem opiekuje się gmina Zagórz. W 2014 r. wybudowano specjalny taras widokowy dla turystów. Znajduje się na wysokości 22 m. Wchodzi się na niego po dębowych schodach. Ruiny klasztoru usytuowane są na wzgórzu, które otoczone jest z trzech stron korytem rzeki Osławy. Klasztor pełnił funkcję twierdzy. Jego budowa rozpoczęła się w 1700 roku i trwała 30 lat. Fundatorem Karmelu był wojewoda wołyński Jan Adam Stadnicki. Było to wotum dziękczynne za ocalenie pobliskiego Leska przed potopem szwedzkim. Zakonnicy mieszkali tu przez ponad sto lat. Klasztor dwukrotnie był spalony. Po drugim pożarze nie udało się go już odbudować. Dziś jest to tzw. trwała ruina. O miejscu tym krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o duchu rycerza w zbroi, który ukazuje się na murach klasztoru, zrzucając kamienie na “nieproszonych gości”. Atrakcją ruin jest niezwykła Droga Krzyżowa. Jej stacje są dziełem znanych bieszczadzkich artystów.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: schron pociągowy w Stępinie. Tu Hitler spotkał się z Mussolinim[/h2] Zwiedzanie od czwartku do soboty w godz. 11. – 18., w niedziele od 10. do 18. Można umówić się telefonicznie (880061040). Bilety: 5zł – normalny, 3zł – ulgowy. Dzieci do lat 5 – bezpłatnie. To miała być “Kwatera dowodzenia”, bo stąd Hitler miał dowodzić Wehrmachtem w jego uderzeniu na ZSRR w 1941 roku. Budowę schronu rozpoczęto latem 1940 roku. Z końcem sierpnia 1941 do tunelu wjechał pociągiem Adolf Hitler i tu spotkał się z Benito Mussolinim. Wchodząc do wnętrza, dotyka się historii. I tajemnicy, bo niepotwierdzone wprawdzie, ale przekazy mówią, że pod umocnieniami naziemnymi znajduje się sieć korytarzy, kryjących… skarby nieodkryte. Jeśli nawet nie te o wartości materialnej, to ich wartość historyczna jest nie do przecenienia. Schron kolejowy w Stępinie ma 393 m długości. Grubość ścian przekracza 2 m. W pobliżu zachowało się kilka schronów bojowych. Stała też drewniana willa przeznaczona dla najwyższych rangą hitlerowców.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Skansen Budownictwa Ludowego Sanoku. Wstąp na Galicyjski Rynek![/h2] Park Etnograficzny od maja do końca września czynny jest od godz. 8 do 18, wystawy stałe i czasowe oglądać można od wtorku do niedzieli w godz. 9- 16 . Bilet – 15 zł (młodzież – 10 zł). Oprowadzanie przez przewodnika- 50 zł (musi się zebrać grupa min. 25 osób). Rezerwacja – tel. 13 493 01 77 lub 13 463 16 72. W największym polskim skansenie i jednym z piękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie prezentowana jest kultura polsko-ruskiego (ukraińskiego) pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne. Wyjątkową atrakcję skansenu stanowi Galeria Ikony Karpackiej. Popularnością wśród turystów cieszy się Rynek Galicyjski. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. m kw. placu stoi 29 budynków. Wśród nich m.in. karczma, poczta, urząd gminy, apteka oraz warsztaty.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Jezioro Solińskie i zapora[/h2] Wnętrze zapory można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 9-17. Bilet normalny – 18 zł, ulgowy – 13 zł. 50-minutowy rejs statkiem po Jeziorze Solińskim – 18 zł, bilet ulgowy – 12 zł. Waży ok. 2 mln ton. Do jej budowy zużyto ok 820 tys. metrów sześciennych betonu. To 820 tysięcy klocków z betonu o wymiarach metr x metr x metr. Gdyby tak ustawić je w prostej linii, betonowy mur o wysokości metra połączyłby Solinę ze Świnoujściem. Długość zapory wynosi 664 m, a wysokość 81 m. Betonowego kolosa wybudowano w latach 1960-68. Budowla ma liczne szczeliny i “pracuje”. Zapora spiętrzyła wody Sanu i Solinki. Powstało jezioro, którego linia brzegowa liczy 150 km. W okolicach zapory głębokość zbiornika sięga 60 m.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Tu możesz poczuć się hutnikiem[/h2] Czynne od poniedziałku do soboty w godz. 9–17, w niedziele w godz. 11–17. Bilet normalny – 19 zł,rodzinny – 14,50 zł. Zwiedzanie o pełnych godzinach. Informacje i rezerwacja tel. 13 44 400 31 Najważniejszymi atrakcjami CDS są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział.W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych można zapoznać się z ekspozycjami prezentującymi szkło artystyczne (wykonane przez najlepszych polskich twórców) oraz użytkowe. W klatce schodów ruchomych znajduje się malowidło 3D „The UnderGlass”. Zajmuje powierzchnię 80 m kw. Można też kupić ręcznie wykonaną szklaną pamiątkę w sklepie CDS.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Lasowiackie chaty nad Nilem, czyli skansen w Kolbuszowej[/h2] Czynne poniedziałek-piątek: 9. – 17.,sobota, niedziela i święta: 10. – 19. Ceny biletów: normalny 10 zł ulgowy 7 zł, rodzinny (dla rodziców z dziećmi) 28 zł . W poniedziałki wstęp wolny. Podróż w czasie: wieś lasowiacka i rzeszowska z przełomu XIX i XX wieku. Na 30 ha można pobłądzić (z przewodnikiem lub bez) wśród pól, łąk, stawów i ponad 80 obiektów architektury drewnianej. Zajrzeć do młyna wodnego i do remizy strażackiej, przysiąść w żydowskiej karczmie i w ławce wiejskiej szkoły, sfotografować się na tle wiatraka, a nade wszystko przyklęknąć w XIX wiecznym kościele z Rzochowa, w którym można podziwiać unikatowe malowidła na płótnach. Malownicza pasieka “nie gryzie”, a we wnętrzu chłopskich chat – sceneria z życia dnia codziennego i tych “od święta”.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: cerkiew w Radrużu k. Horyńca Zdroju. Architektoniczna perła Roztocza[/h2] Cerkiew jest dostępna dla turystów przez siedem dni w tygodniu w godz. 10-19. Świątynią opiekuje się pani przewodnik (pierwszy dom przy przystanku). Bilet normalny- 8 zł, ulgowy – 5 zł. To najstarsza cerkiew drewniana w Polsce. Patronką XVI-wiecznej świątyni jest św. Paraskewia. Obok stoi dzwonnica i murowana kostnica. Zespół otoczony jest kamiennym murem. Świątynia ma typowy, trójdzielny układ: babiniec, nawa i prezbiterium. Charakterystyczny dach namiotowy zwieńczony jest czworoboczną kopułą zrębową z gontową “latarnią” i wykutym z żelaza krzyżem jerozolimskim. We wnętrzu cenna polichromia z 1648 r. Na przycerkiewnym cmentarzu zachowały się zabytkowe, kamienne krzyże (tzw. krzyże bruśnieńskie).
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: renesansowy zamek i park w Krasiczynie pod Przemyślem[/h2] Czynne codziennie. Wstęp do parku – 4 zł, ulgowy (dzieci, młodzież, seniorzy) – 2 zł. Zwiedzanie zamku – 15 zł/8zł, wieży zegarowej – 5/3 zł, lochów zamkowych – 15/8 zł. Jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII w. przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Zamek otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków w Polsce. Najstarsze założenia parku sięgają XVII wieku i mają charakter geometryczny. W parku rośnie ponad 200 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Mnóstwo dodatkowych atrakcji, np. zwiedzanie lochów i sali tortur.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: arboretum w Bolestraszycach pod Przemyślem[/h2] Czynne w dniach roboczych w godz. 9-18. W soboty i niedziele od 10 do 18. Bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł. Oprowadzanie przez przewodnika – 50 zł. Możliwość zorganizowania ogniska. To jedyny na Podkarpaciu ogród botaniczny. Jego bogactwo stanowi kilka tysięcy gatunków roślin z całego świata. Na powierzchni ponad 20 ha rosną m.in. drzewa owocowe, liczne cisy, magnolie, metasekwoje chińskie. Podziwiać można kilkadziesiąt gatunków roślin , które znalazły się w polskiej czerwonej księdze roślin zagrożonych wyginięciem. Arboretum najlepiej odwiedzać na wiosnę, a więc teraz, gdy rośliny obsypują się kwiatami. Dodatkową atrakcję stanowi fort XIII Bolestraszyce, który był ważnym elementem zewnętrznego pierścienia Twierdzy Przemyśl.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: Twierdza Przemyśl, jak walczyli i mieszkali żołnierze I wojny światowej [/h2] Wstęp na większość fortów bezpłatny, nie obowiązują godziny. Niestety, tylko część jest przygotowana na przyjęcie turysty. Najlepiej zagospodarowany fort Werner w Żurawicy. Czynny codziennie w godz. 9 do 18. Bilety – 10 zł normalny, 7 zł – szkolny. W latach I wojny światowej Twierdza Przemyśl należała do największych w Europie. Ostatecznie została wysadzona przez Austriaków. Jednak, to co się zachowało jest godne odwiedzenia. Najlepiej zachowany jest fort Werner w Żurawicy , obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Możemy zwiedzać wnętrza oraz ciekawe ekspozycje, m.in. z wyposażenie fortu, militaria. Innymi wartymi odwiedzenia fortami są Fort XIII San Rideau w Bolestraszycach, fort XV Borek, fort XI Duńkowiczki, fort VIII Łętownia, fort IX Bruner w Ujkowicach, fort X Orzechowce, fort I Salis Soglio. Przez część fortów prowadzi forteczna trasa rowerowa, w pobliże każdego można dotrzeć samochodem.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: zagroda żubrów w Mucznem. Tak żyje bieszczadzki król puszczy[/h2] Zagroda znajduje się przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, ok. 2 km przed miejscowością Muczne. Żubry oglądać można codziennie w godz. 9– 19. Zwiedzanie jest bezpłatne. Teren zagrody, o pow. 7 ha, porośnięty jest starymi jodłami i świerkami. Przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody. Można tu podziwiać żubry linii białowieskokaukaskiej, tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji. Dla turystów przygotowano specjalne tarasy widokowe. Umożliwiają one podglądanie żubrów praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Zagroda powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” współfinansowanego przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Hodowla żubra w Bieszczadach została zapoczątkowana w 1963 r. Wówczas to wybudowano zagrodę aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: bazylika oo. Bernardynów i cudowne organy w Leżajsku[/h2] Zwiedzanie bazyliki oraz Muzeum Prowincji Wschodniej Bernardynów najlepiej wcześniej zgłosić telefonicznie. Kontakt w sprawie oprowadzania: 725 305 777. Warowny zespół klasztorny kryje w sobie mnóstwo skarbów. W bazylice pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny znajdują się słynne organy. W instrumencie można naliczyć aż 5894 piszczałki. Warto zwiedzić też Muzeum Prowincji Wschodniej Bernardynów, które gromadzi przedmioty zabytkowe (obrazy, rzeźby, wytwory rzemiosła artystycznego) z utraconych po II wojnie światowej klasztorów na kresach wschodnich. Atrakcją Leżajska jest też m.in. cmentarz żydowski z kaplicą cadyka Elimelecha, do której pielgrzymują ortodoksyjni Żydzi.
-[h2]Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia: góra Chełm, Cergowa i Liwocz [/h2] [b]Góra Chełm[/b] to serce rezerwatu o tej samej nazwie. Wzgórze leżące na Pogórzu Strzyżowskim owiane jest licznymi legendami, spośród których najczęściej powtarza się ta o Królu Węży. Niektórzy do dziś wierzą, że w słotne dni, od wzniesienia należy trzymać się z daleka. Na południe od Dukli znajduje się natomiast [b]Cergowa[/b]. Wzniesienie jest celem wielu wycieczek krajoznawczych, głównie z powodu znajdujących się tu jaskiń. Większość z nich można znaleźć na zachodnim zboczu . Niemniej interesujący jest [b]Liwocz [/b] (na zdj.) – wzgórze wyrastające nad Jasłem, które łatwo rozpoznać po monumentalnym krzyżu na szczycie. Z ulokowanego tam punktu widokowego rozpościera się piękna panorama region. Przy doskonałej widoczności widać stąd Tatry. Z Liwoczem, który przez wielu określany jest mianem „magicznej góry” związane są pradawne legendy.

COMMENTS